Ahiska Turks and Koreans in Post-Soviet Kazakhistan and Uzbekistan: The making of diaspora identity and culture
Sovyetler Birliği sonrası Kazakistan ve Özbekistan'da Ahıska Türkleri ve Koreliler: diaspora kimlik ve kültürünün inşası
- Tez No: 206362
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN KIRIMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
ÖZETSovyetler Birliği Sonrası Kazakistan ve Özbekistan'da Ahıska Türkleri ve Koreliler: DiasporaKimlik ve Kültürünün İnşasıChong Jin OHDoktora, Uluslararası İlşkiler BölümüTez Danışmanı : Doçent Dr. Hakan KırımlıAralık 2006Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Orta Asya'da yeni kurulan bağımsız devletlerkontrolleri altındaki toprakları millûleştirmeyi ya da yerelleştirmeyi ve böylelikle onlarca yıldevam ettiğini düşündükleri yabancı egemenliğini temizlemeyi amaçladılar. Bu devletler sayısızmillet inşâsı projesinde büyük gayretler harcadılar. Bu sebeple Orta Asya'nın millûleşen pek çokdevletinde egemen toplumun dilini bilmek kariyer ve makam sahibi olmak için gittikçe daha daönem kazandı. Diğer bir deyişle, 'titüler' bir devletin üyesi olanların gidecek bir yerleri var iken,Yahudiler, Volga Almanları, Koreliler, Kırım Tatarları ve Ahıska Türkleri için durum farklıydı.Bu diasporalar kendilerini yersiz yurtsuz buldular. Belki de bu etnik gruplar ve diasporalar zayıfve hassas vaziyetlerinden dolayı Sovyetler sonrası Orta Asya'daki milllet inşâsı sürecinin asılkaybedenleri oldular.Bu çalışma, Özbekistan ve Kazakistan'daki Ahıska Türkü ve Kore diasporalarını konu alarak birölçüde diasporaların millûleşen Orta Asya devletlerinden nasıl etkilendiğini incelemekte vediasporalar bağlamında etno-milliyetçiliğin varlığını, tabiatını ve yoğunluğunu etkileyenfaktörleri irdelemeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple, bir taraftan diasporaların yaşadıkları ülke veanavatanları arasında etno-milliyetçiliğin varlığını ve geçişini analiz ederken, özellikle etno-milliyetçi duyguların diaspora nesillerinde tevarüsü üzerinde duracaktır. Herşeyden öte, buaraştırmanın amacı diaspora ilişkileri arasındaki farklılaşmanın kaynaklarının incelenmesi vesınır ötesi etnik gruplar, bunların geleneksel etnik vatanları ve ikâmet ettikleri devletlerarasındaki etkileşim şekillerinin analizi olacaktır. Bu araştırmanın içeriği farklı mekân vetopluluklardaki pratiklerde önemli değişmeler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAhıska Turks and Koreans in Post-Soviet Kazakstan and Uzbekistan:The Making of Diaspora Identity and CultureChong Jin OHPh.D., Department of International RelationsSupervisor : Associate Professor Hakan KırımlıDecember 2006After the collapse of the Soviet Union, all of the newly independent governments in CentralAsia aimed at nationalizing or indigenizing the territories under their control and rectifying what manysaw as decades of dominance by foreign actors. These states made great efforts to undertake variousnation-building projects. For individuals in many nationalizing states in Central Asia, knowledge of thetitular language became increasingly important in order to obtain, maintain and advance their careerand position in the society. In other words, members of the titular nations had somewhere to go andsettle after the collapse of the Soviet Union, but the non-titular groups, which included group such asthe Jews, the Volga Germans, the Koreans, the Crimean Tatars, Ahıska Turks, had nowhere to go.These diasporas found themselves in the middle of nowhere. These ethnic minorities or diasporas are,perhaps, the main losers in the nation-building process in post-Soviet Central Asia due to theirpowerlessness and vulnerability. As peoples deported by the Soviet regime, these groups were forcedto migrate against their will.By using Korean and Ahıska Turkish diasporas in Uzbekistan and Kazakstan as cases, thisstudy examines, to some extent, how diasporas are influenced by nationalizing states in Central Asia. Itattempts to inquire into the factors which influence the existence, nature and intensity of ethno-nationalism in the diasporas? context. Therefore, it analyzes both the existence and transmission ofethno-nationalism between the diasporas? settings and homelands and specifically will deal with thetransmission of ethno-nationalist sentiments across diasporas? generations. Above all, the task of thisinquiry is to examine the sources of diversity within diaspora relations and to move toward an analysisof the patterns of interaction among trans-border ethnic groups, their traditional ethnic homelands, andthe states in which they reside. The comparative content of this investigation will show considerablevariations in these practices in different settings and groupings.