Marka türleri ve korunması
A Kind of trademark and protection
  1. Tez No: 103881
  2. Yazar: MİTHET SERDAR ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE KUBİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET İnsan, doğası gereği düşünme yeteneğine sahip bir varlık olması sebebiyle, zeka ve yaratıcılığını kullanarak,“Fikir Ürünleri”meydana getirir. Fikri ve sınai haklar, patentleri, faydalı modelleri, Endüstriyel tasarımları, menşe ve mahreç işaretlerini, ticari ad ve unvanları, markaları, benzer işaret ve sembol ve logoları, telif haklarını ve gelişen teknoloji ile ortaya çıkan ve günümüzde telif hakları korumasına dahil edilen bilgisayar programlarını ve bazı ülkelerde özel kanunlar ile korunan microchip'leri (yarı iletken ürünlerin topografyalarını) kapsamaktadır. Sınai hak türlerinden birini oluşturan marka, işletmelerin mal veya hizmetlerini, diğer işletmelerin mal veya hizmetlerinden ayırt etmek amacıyla kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi ve ambalajlarının gibi çizim ile görüntülenebilen veya benzeri biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınianabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretler olarak tanımlanmaktadır. 556 sayılı K.H.K.'nin 2.maddesinde marka türleri, ortak markalar, garanti markalarımda içermek üzere, ticaret markaları veya hizmet markaları olarak sayılmıştır. Çalışma, altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak fikri ve sınai haklar hakkında, haklarla ilgili olan uluslararası anlaşmalarda verilmek suretiyle, bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, markalar hakkında genel bilgiler verildikten sonra, eski 551 sayılı Markalar Kanunu ile, 556 Sayılı Markalar Kanunu arasındaki belli başlı farklılıklar belirtilmiş, marka türleri açıklanmış ve markalarla ilgiliolarak Türkiye'nin taraf bulunduğu uluslararası anlaşmalar hakkında da genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, marka hakkına tecavüz durumları belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, marka hakkına tecavüz durumunda, marka hakkı sahibinin 556 sayılı K.H.K.'ye göre hukuki talepleri belirtilmiştir Beşinci bölümde, tecavüz durumunda açılacak olan davalarda, taraflar, görevli - yetkili mahkemeler ve zamanaşımı durumları incelenmiştir. Altıncı bölümde, tecavüz durumunda açılacak olan ceza davalarında, marka hakkının korunmasına ilişkin cezai hükümlere kısaca değinilmiştir. Çalışmanın başlığı her ne kadar Marka Türleri ve Korunması olsa da çalışmada özellikle marka hakkına tecavüz durumları incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın tümünde mümkün olduğunca teorik bilgiler, pratikte yaşanan durumlara da ışık tutması bakımından Yargıtay içtihatları ile desteklenmeye çalışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mankind is a being with an ability to think because of his/her nature; therefore, she/he produces intellectual works by using his/her intellect or creativity. Intellectual and industrial rights include patents, beneficial models, industrial designs, origin and source signs, trade names and titles, trademarks and similar signs, symbols and logos and copyrights. Computer programmes, which are the result of advanced technology and microchips (the topographies of semi-conductor products) which are protected by special laws in some countries, are also included in the copyrights protection of today. Trademark, which is a kind of industrial rights, is defined as any kinds of mark or marks used to differentiate the goods or/and services of a company from those of others. Trademarks can be in the form of words including personal names, figures, letters, numbers and form and packages of goods, which can be shown by drawing or expressed in a similar way and published and multiplied through printing. In the article number 2 of the Government Decree No 556 trade marks are regarded as commercial trade marks or service trade marks, including shared trade marks and guarantee marks. This study consists of six parts. In Part One, general information on intellectual and industrial rights is given as well as international agreements on these rights. VIIIn part two, following some general information on trade marks, the principal differences between the old trade mark Law No 551 and the Government Decree No 556 are pointed out, types of trade marks are explained and an attempt was made to give general information concerning the international agreements that Turkey is also a part of. In part three, violations of trademark rights have been discussed. In part four, legal claims of the trade mark owner, in case of a violation, have been indicated in accordance with the Government decree No 556. In part five, sides, official - authorised law court and prescription cases study are used in cases where there is a copyright violation lawsuit. In part six, the articles of Turkish Penal Code protecting the rights of copyright owner, in cases where there is a copyright violation and a criminal lawsuit is initiated, are mentioned. Eventhougt, title of the subject is“type of trade mark and protection”especially the abuse of trade mark rights had been tried to be examined minutely in the thesis. The theoretical information has been supported by jurisprudence of the Court of Appeal in order to shed light on practical cases. (In order to give examples of practical cases). VIII