Bazı batı ülkeleri (Amerika Birleşik Devletleri, Federal Almanya, İngiltere ve Fransa) ile karşılaştırmalı olarak Türk kamu personel yönetiminde sınıflandırma ve ücretlendirme sistemleri
Classification and payment systems in Turkish public personnel administration compared with some western countries (United States of America, Federal Republic of Germany, United Kingdom and France)
- Tez No: 206389
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZETBu çalışmanın konusu, ?Türk Kamu Personel Yönetiminde Sınıflandırma veÜcretlendirme Sistemleri?dir. Araştırma kapsamında kamu personel yönetimi sınırlı olarak,sınıflandırma ve ücretlendirme sistemleri ise ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sınıflandırma veücretlendirme sistemlerinin gelişimi ve özellikleri incelenirken Federal Almanya, AmerikaBirleşik Devletleri, ngiltere ve Fransa'da kullanılan sistemler araştırılmış ve Türkiye'deuygulanan sistemle karşılaştırılmıştır. Sınıflandırma ve ücretlendirme sistemlerininülkemizdeki gelişimi incelenirken konuyla ilgili yasal düzenlemelere geniş ölçüde yerverilmiş ve bu sistemlerin sağlam temellere oturtulamamasının nedenleri ortaya konulmayaçalışılmıştır.Araştırmada, kuramsal çerçeveyi oluşturmak amacıyla kaynak taraması yapılarak,konuyla ilgili kitaplar ve makalelerden yararlanılmış ve yasal düzenlemeler incelenerekyorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe plot of this work is ?Classification and Payment Systems of The Administrationof Turkish Public Officers?. Throughout the context, public officers? administration islimitedly observed; classification and payment systems are observed in detailed. By taking alook on the development of classfication and payment systems, the development in FederalGermany, United States of America, Great Britain and France is observed and so thedevelopment in Turkey is executed comperatively. Observing the classification and paymensystems in Turkey, a broad spectrum is projected for legal procedures. Refering to theimportance of classification and payment systems for Recource Management, the reasons whythe systems could not saturate on steady grounds are pointed out.Throughout the work, in order to form the theoritical frame, subject recourse scan hasbeen done, book and articles about the subject has been utilisied, the data on legal procedureshas been observed and interpreted.