1980 sonrası gelişmekte olan ülkelerde yaşanan finansal krizler, finansal kriz modelleri ve çözüm önerileri
The financial crises occured in the developing countries after 1980, the models of financial crises and solution suggestions.
  1. Tez No: 206518
  2. Yazar: HARUN YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
kinci Dünya Savası sonrasındaki soguk savas süreci, küçük ölçekli ülkelerin güvenlik kaygılarının arttıgı ve ekonomik kalkınmayı isbirliklerinde aradıkları dönem olmustur. Bu süreci teknoloji ile iletisim bilimlerinin gelismesiyle finansal serbestlesme ve entegrasyon hareketleri izlemistir. Bu sürecin son halkası olan küresellesme olgusu ile tüm dünya ülkeleri birbirine bagımlı hale gelmistir. Küresellesmenin ülkeler açısından önemli kazanımlar sagladıgı kadar degisik kayıplara da neden oldugu görülmüstür. Küresellesme, özellikle gelismekte olan ülkelerde yasanan finansal krizlerin temel sebeplerinden birisidir. Kriz yasayan ülkelerin küresellesmeyi dogru algılayamamaları, makroekonomik boyuttaki sorunlarını çözmek yerine, küresellesmenin sagladıgı imkân ve kolaylıklar ile sorunlar ötelemeye çalısmaları, bu ülkelerin ilerleyen zamanda finansal kriz yasamasına zemin hazırlamıstır. 1980'lı yıllardan itibaren sıkça finansal kriz yasanması, arastırmacıları krizlerin nedenleri ve erken uyarı sistemleriyle krizlerin önlenmesi konularında yogunlasmalarına yol açmıstır. Bu süreçte yasanan 1982 Latin Amerika, 1994 Meksika, 1995 Arjantin, 1997 Asya?5 ülkeleri, 1998 Rusya, 1999 Brezilya finansal krizleri tezimizde incelenmistir. Krizlerin temelinde asırı borç birikimi, kronik bütçe açıgı, cari islemler açıgı, kur rejimi, ekonomik belirsizlik, banka bilânçolarındaki bozulma, mevduat sigortası, faiz oranlarındaki artıs, yüksek enflasyon ve denetlemede yasanan sorunlar oldugu anlasılmıstır. 24 Ocak 1980 kararlarıyla dısa açık ekonomi modeli benimseyen Türkiye'de anılan sorunları yasamıs ve ?krizler ülkesi? tanımlamasına maruz kalmıstır. Tezimizde Türkiye'de yasanan finansal krizler illiyet bagı perspektifinde incelenerek analizi yapılmaya çalısılmıstır. Son bölümde ise finansal krizlerin insanların hayatını nasıl etkiledigi üzerinde durulmustur. Ülkelerin finansal kriz yasamaması ve güçlü bir ekonomiye sahip olması için neler yapması gerektigi açıklanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The process of cold war after the Second World War has been the period that the small-scaled countries? security anxiety went up and looked for the economic improvement in their collaboration. Financial liberation and integration movements,by the help of the developed technology and communication sciences,followed this process.Because of the globalisation fact,the last ring of this process,all the countries of the world became dependent upon each other. It was seen that globalisation caused different loses as much as the important acquirements it provided for the countries.Globalisation is one of the main reasons of the financial crises occuring especially in the developing countries.The wrong perceivment of globalisation of the crises living countries,instead of solving their problems in macro economic dimensions, their efforts to delay the problems by means of the opportunities and facilities provided by the globalisation, made up a basement for these countries to live a financial crises in the progressive period.The frequent occurance of the financial crises until 1980s gave way to researchers to condense on the subjects about the reasons of the crises and the prevention of the crises by the early warning systems.The financial crises occured in this process, 1982 Latin America,1994 Mexico, 1995 Argentina,1997 Asia-5 countries,1998 Russia,1999 Brasil were examined in our thesis. It was understood that excessive dept accumulation,chronic budget deficit, current transaction deficit,exchange regime,economic uncertainty,dissolution in the bank balance,deposit assurance,the increase in the interest rates,high infilation and the problems occured in the inspection, lie beneath the crises. Turkey ,by adopting an extrovert economy model because of the decisions of the 24th of January,1980, lived the same problems mentioned above and exposed to the description of ?crises country?.In our thesis, it was tried to make an analysis of the financial crises occured in Turkey by examining them in the perspective of causality relation. In the last section,however,it was focused on how the financial crises affect people?s lives .It was tried to explain what the countries should do in order not to live a financial crises and to have a strong economy.