The genesis of the left of center in Turkey: 1965-1967
Türkiye'de ortanın solunun doğuşu: 1965-1967
- Tez No: 206536
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ZAFER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tezde, Türkiye'de 1965 seçimleri öncesi gündeme gelen ortanın solu söylemientelektüel tarih ve Batı Avrupa sosyal demokrasileri bağlamında incelenmiştir.Ortanın solu Türk siyasi yaşamına Cumhuriyet Halk Partisi'ne atfedilen birtanımlama ve daha sonra da smet nönü'nün bu tanımı kabulü ile girmiştir. Sonrakitarihsel süreçte Cumhuriyet Halk Partisi ya da onun izleyicisi olmuş demokratik sol,sosyal demokrat gibi isimler taşımış partilerin tevarüs ettikleri söylem olmuştur ve buhaliyle Türk sosyal demokrasisinin başlangıcı olarak anılmıştır.Bu tezde öncelikle sosyal demokrasinin Batı Avrupada doğuşu ve gelişimiincelenmiş ve hem bir toplumsal hareket hem de bir ideoloji olarak sosyaldemokrasinin genel özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra ortanın solunundoğuşu üzerine 1965 başından 1967 Nisanına kadar olan süreyi kapsayan dönemincelenmiştir. nceleme konusu göstermiştir ki Batı Avrupa sosyal demokrasisi veCumhuriyet Halk Partisi'nde ortaya çıkan ortanın solu söylemi birbirinden çok farklıhatta önemli noktalarda birbirine zıt anlayışlardır.Tezde ortanın solunun oluşumu sürecinde etkili olan siyasi, ekonomik, kültürel ve dışetkenler, özellikle birincil kaynaklar üzerinden, incelenmiştir. Bu çerçevede tezintemel iddiası ortanın solunun, 1960'lar Türkiye'si koşullarında, Kemalizmin kendiniyeniden üretmesi şeklinde ortaya çıktığıdır. Bu yeniden üretim dönemin hegemonikgörüşleri milliyetçilik ve kalkınmacılık üzerinden gerçekleşmiştir. BöyleceKemalizm ve sol siyaset arasında gerçekliğin toplumsal ve kültürel inşası şeklindeortaya çıkan bağ 1960'lara özgü bir harmanlama ile ortanın solu ismiyle anılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis the discourse of left of center which came onto the agenda beforethe 1965 elections was scrutinized in the context of the intellectual history and socialdemocracies of Western Europe. The left of center entered Turkish political life as anattributed feature to the Republican People?s Party and then with the reception of thisdefinition by smet nönü. In the consequent historical process the left of center hasbecome devolved on the discourse of the Republican People?s Party or other partiescalling themselves democratic left or social democratic. Thus left of center has beenperceived as the beginning of Turkish social democracy.In the thesis the emergence of social democracy in the Western Europe and itsdevelopment was investigated, and as a social movement and ideology socialdemocracy?s general features were pointed out. Then the genesis period of left ofcenter from the beginning of 1965 to the April of 1967 was examined. This thesistopic showed that the social democracy of Western Europe and the RepublicanPeople?s Party?s left of center have clearly dissimilar features; moreover, in manyaspects, they have exactly contrary perceptions.In the thesis the political, economic, cultural and foreign effects that wereinfluential in the formation of left of center are scrutinized particularly making use ofprimary sources. In this framework the main claim of the thesis is that the left ofcenter emerged as re-production of Kemalism in the conditions of 1960s? Turkey.This re-production was realized via the hegemonic views of the 1960s, nationalismand developmentalism. Thus the link between the left politics and Kemalism that wassocially and culturally constructed was called left of center in terms of a specialblend that was peculiar to the 1960s.