İlköğretim okullarında yönetici öğretmen iletişimi: Öğetmen algılarına göre istanbul ili Tuzla ilçesi örneğinde bir araştırma
Executive and teacher communication in primary school: The research of the teachers' perceptions to executive-teacher communication in Tuzla in İstanbul sample
- Tez No: 206553
- Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, İlköğretim okullarındaki yönetici-öğretmen iletişiminde öğretmen algılarınındüzeyini belirlemek ve algılarını değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma, giriş,konu ile ilgili literatür taraması, yöntem, bulgular ve yorum, sonuç, tartışma ve öneriler olmaküzere beş bölüm altında toplanmıştır.Yapılan araştırmaya, toplam 150 ilköğretim okulu öğretmeni katılmıştır. Veriler, PersoneliTanıma, Katılım, Etkileme ve Eşitlik alt boyutlarında yönetici öğretmen iletişiminibelirlemeye yönelik 32 ilkeyi içeren bir ölçek ile elde edilmiştir. Ölçek vasıtasıyla elde edilenverilerin, amaçlara uygun olarak frekans (f) ortalama (x) ve standart sapma (ss) puanlarıhesaplanmıştır. Gruplar içerisinde normal dağılım özelliği göstermeyen (n
Özet (Çeviri)
This research is prepared for determining the level of teachers? perceptions to executive-teacher communication in primary school and evaluating their perceptions. The researchconsists of five parts; introduction, literature researches about the subject, method, findings,comment, result and advice.Totally 150 primary school teachers join this research. Findings obtained by a measureconsists of 32 items, aim to determine executive-teacher communication in sub-dimensions;personal introduction, participation, effecting and equality. Findings obtained by the measuremight calculate frequency (f), average (x) and standard division (ss) points appropriately.Non-parametric techniques for the groups that do not show normal peculiarity of dispersion(n