İlköğretim okulu öğretmenlerinin örgütsel güven ve kolektif yeterlik algıları ile örgütsel farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of relationships among organizational trust, collective efficacy perceptions and organizational mindfulness levels of teachers
- Tez No: 357720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ARGON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin örgütsel güven ve kolektif yeterlik algıları ile örgütsel farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkileri belirlemektir. Örgütsel güven ile kolektif yeterlik değişkenlerine ilişkin öğretmen algılarının; cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, kıdem, bu kurumda çalışma süresi, branş ve yönetim/eğitim bilimleri alanında yüksek lisans yapma değişkenlerine göre değişip değişmediği saptanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında İstanbul İli Avrupa yakasındaki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilköğretim okulları ve bu okullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise tabakalı örnekleme yolu ile belirlenen 101 okul ve bu okullarda görev yapan 1760 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Okullarda Örgütsel Güven Ölçeği”,“Kolektif Öğretmen Yeterliği Ölçeği”ve“Okullarda Örgütsel Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20.0 programında çözümlenmiştir. İlköğretim okulu öğretmenlerinin örgütsel güven algıları, kolektif yeterlik algıları ve okullarda örgütsel farkındalık düzeylerinin belirlenmesinde her üç ölçeğin alt boyutlarından alınan puanların aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri incelenmiştir. Demografik değişkenlerle örgütsel güven ve kolektif yeterlik arasındaki farkın anlamlı olup olmadığı belirlenirken ilişkisiz örneklemler t-test, tek yönlü varyans analizi (Anova) kullanılmıştır. Örgütsel güven, kolektif yeterlik ve örgütsel farkındalık arasındaki ilişkiler belirlenirken ise Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı, ve regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationships among organizational trust, collective efficacy perceptions and organizational mindfulness levels of teachers and to identify whether the perceptions of primary school teachers regarding organizational trust and collective efficacy perceptions change according to variables such as gender, age, seniority, field, educational level, working time in this school, working time with principal in this school, do master degree in educational science. The universe of the study was formed of primary schools and school teachers working in Istanbul European Side during the 2012-2013 educational year and the sample of the study consisted of 101 primary schools and 1760 teachers. The sample was chosen through stratified sampling.“Personal Information Form”,“Organizational Trust Scale”,“Collective Efficacy Scale”and“School Mindfulness Scale”were used as data collection tools in the study. SPSS 20.00 programs were used in analysis of the data. Arithmetic means and standard deviation values obtained from scales were utilized in identifying the levels of organizational trust, collective efficacy and school mindfulness. In order to determine whether there was a meaningful relationship between the demographic variables and organizational trust and collective efficacy Independent Sample t-Test and One Way ANOVA techniques were applied. The relationship among organizational trust, collective efficacy and school mindfulness was tested by Pearson Moments Product Correlation Coefficient and Multiple Regression Analysis.