Spor pazarlama uygulamalarını kullanarak marka algısı geliştirme; Türk Ekonomi Bankası örneği
Improving brand perception by using sports marketing applications; The case of Turk Ekonomy Bankası
- Tez No: 443330
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Spor, İşletme, Banking, Sports, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'nin en büyük bankalarından birisi olan Türk Ekonomi Bankası'nın özellikle tenis sporu üzerine, spor sponsorluğu ve spor odaklı pazarlama ve iletişim alanlarında göstermiş olduğu faaliyetleri derinlemesine incelemek, bu faaliyetlerin spor pazarlama uygulamalarına uygunluğunu ve bu uygulamalar sonucunda tüketici algısındaki değişimi analiz etmektir. Bu doğrultuda literatürün ilk aşamasında spor pazarlaması ile ilgili temel unsurlar ele alınmıştır. Diğer aşamalarda ise daha detaya inilerek spor pazarlama karması, spor pazarlamasında stratejik amaçlar, spor pazarlaması özellikleri ve spor pazarlaması uygulamaları gibi kapsamlı bilgiler verilmiştir. Spor pazarlaması kısmı spor sponsorluğu tanımı ve özellikleriyle tamamlanmıştır. İkinci bölümüm diğer kısmında ise marka kavramı ele alınmış, markanın özellikleri detaylıca incelenmiştir. Bu bölümün son aşamasında ise tezin araştırma konusunu teşkil eden David AAker'in Tüketici Temelli Marka Değeri teorisi birleşenleriyle birlikte detaylıca incelenmiştir Bu çalışmada yüz yüze görüşme tekniği ve nitel inceleme yöntemi tercih edilmiştir. Bu yüzden Türk Ekonomi Bankası'nın spor sponsorluğu ve spor pazarlaması adınba yürütmüş olduğu faaliyetler derinlemesine mülakat yöntemiyle temin edilip incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze and determine the effects of sport marketing applications on brand perceptioon which was applicated by TEB, one of the biggest finance brand in Turkey. This thesis also investigates the brand equity methods and suggests Aaker customer based brand valuation method as an applicable brand valuation method to use in sports marketing applications and sports sponshorship. In this direction, main factors in relation to sports marketing were mentioned at the first phase of literature. At the other phases, comprehensive information has been given about strategic purposes, sports marketing features, sports marketing mix and sports marketing applications by going into more details. In the second part, main factors in relation to the brand term were mentioned and features of brand term investigated by going into more details. In the last part of this section, Aaker's customer based brand valuation method which is constituted to main purpose of this study has been investigated. For this thesis, the data collected by having face to face interwieved and preferred qualitative investestigation method. However TEB's sports sponshorship and sports marketing applications determined by face to face interview as an example.