Türkiye'nin balkanlarda etkin bir politika izlemesinin Avrupa Birliği ile olan ilişkilere etkileri
Influences of Turkey's effective balkan policy on Turkey-Europen Union relaton
  1. Tez No: 206714
  2. Yazar: AHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜLKÜ VARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Coğrafi, ekonomik, kültürel, etnik ve tarihsel açıdan önemli bir bölge olan Balkanlar yüzyıllardan beri Asya ve Avrupa arasındaki en stratejik bölgelerden biri olma özelliğini korumaktadır. Balkan Yarımadası'nın, coğrafi konumu bakımından Avrupa'ya bitişik olması, doğudan Asya'ya ve Afrika'ya kolaylıkla geçit vermesi, tarihte daima çeşitli milletler arasında bir mücadele alanı olmasına yol açmıştır.Sovyetler Birliği'nin çözülme sürecine paralel olarak Varşova Paktının NATO karşısında konumunu kaybetmesi, Balkanlarda da bazı ülkeler dağılma ve yeniden yapılanma süreci yaşamışlardır. Balkanlarda yaşanan krizlerde temel istikrarsızlık kaynağını Yugoslavya'nın dağılması teşkil etmiştir. Balkanlarda bugün Yugoslavya'nın da parçalanmasıyla sayıları 11'e varan siyasi yönetimde en az 9-11 ayrı konuşma dili ve üç semavi dine mensup, 75 milyon insan toprak, sınır ve azınlık sorunları ile yaşar duruma düşmüştür.Türkiye, hem bölgeyi en çok etkileyen bir imparatorluğun mirasçısı, hem de bölgesel güç merkezi rolünü oynayacak, önemli bir jeopolitik mihver olması nedeniyle Balkanların önümüzdeki dönemde barış, istikrar ve işbirliği ortamına kavuşturulmasında anahtar ülke olabilir.Bunun için Türkiye, Balkanlara yönelik bir dış politika oluştururken ve uygularken doğal olarak bölgesel ve ardından küresel güçleri de hesaba katması gerekmektedir.Bu çalışma neticesinde uygulanabilir, gerçekçi, bir bölge politikasının en azından yapı taşlarını örebilmek için, öncelikli olarak Avrupa Birliğine girme sürecinde olan bir ülke olmamız nedeniyle AB'nin, ardından küresel güç olarak adlandırdığımız ABD'nin bölge politikalarını da incelememiz, çatışma ve uzlaşma noktalarını saptamamız gerekmektedir.Bu tezin hedefi, Avrupa Birliği'ne girme sürecinde müzakerelere başlamış olan Türkiye Cumhuriyeti'nin gelecek on yıllarda yürüteceği bir Balkan Politikası'nın ana eksenini çizmektir.
Özet (Çeviri)
Being an important area with it?s geographical, economic, cultural, ethnic and historical ways, the Balkans have been one of the most strategic places between Asia and Europe for countries. As Balkan Peinsulais next to Europe in geographical situation and an easily-possing way from East Asia and Africa, it always caused to be a struggling area between nationalities in history time. As a paralel with the period of dividion of Soviet Union and the Varşova Pakt, some countries also saw the dispersol and reconstruction period. The dispersal of Yugoslavia formed the source of inconsistency in crisis happened in Balkans. Today, with the separation of Yugoslavia , under the control of 11 political administration, 75 million people who are speaking 9 different languages and members of 3 main religions, are surviving in the conditions of soul, border and minority problems. Turkey may be a key country in uniting a peaceful, consistent and cooperative atmosphere in next period of Balkans, as it is not olny an inheritant of the emperor that effects the relion; but also an important geopolitic Protection to play the role of regional power center. Because of this Turkey should take care of firstly the regional and then the spherical powers while constituting and applying the foreign politics directed to Balkans. As a result of this work, in order to build at least loose stones of an appliable, real region politics, we should firstly study the region politics of EU, as we are in the period of entering it, and then USA and Russia that we call them as a spherical power. Also we have to determine the argument and agreement parts of those politics. The aim of this thesis is to draw the main axis of the Balkans politics that the Turkish Republic which has started the conculation in the period of entering EU, is going to carry on coming devade.