İlköğretim ikinci kademede 1986 ve 2006 matematik programlarının karşılaştırılması üzerine bir araştırma
A Study over currıculum comparıson (1986 and 2006) of maths lesson at secondary part of prımary schools
  1. Tez No: 206738
  2. Yazar: MEHTAP TANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADİL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gelismis dünya ülkelerinin çogu, ülkemize kıyasla okullasma, alt yapı ve egitim harcamaları bakımından ileride oldugu hâlde, sosyal ve ekonomik alandaki yapısal degisimler, demokrasi ve yönetim kavramlarındaki farklılasmalar ve teknolojideki degisimler dogrultusunda, egitim sistemlerini sürekli degistirerek gelismelere uyum saglamak için egitim sürelerinden, okul türlerine ve egitim programlarına kadar her alanda reformlar yapmaktadırlar. Gelisen teknolojiler, bilimsel yenilikler, sosyal ve kültürel alandaki degisimler, globallesme, bilgi-iletisimdeki gelisme diger ülkelerde oldugu gibi ülkemizde de program gelistirme ihtiyacı dogurmustur. Program gelistirme, egitim programlarının tasarlanması, uygulanması, degerlendirilmesi ve degerlendirme sonucu elde edilen veriler dogrultusunda yeniden düzenlenmesi sürecidir. Bilgi toplumuna geçisin en önemli sartlarından birisi, bilgiye yapılacak olan yatırımdır. ?Bu sebeple gelismekte olan ülkelerin gelismesine en büyük katkı, insan kaynaklarına yapılan yatırım ve alt yapının iyilestirilmesi olacaktır.? http://ttkb.meb.gov.tr/programlar/prog_giris/prog_giris_1.html - _ftn1#_ftn1 Nitelikli is gücünün olusturulmasının temel sartı, kisilere örgün ve yaygın egitim kurumlarında ?hayat boyu ögrenme? yi esas alan bir yaklasımla, uluslar arası piyasalardaki rekabet ortamına uyum saglayabilecekleri, egitimin her kademesinde zeka islevlerini gelistiren, arastırmacılıgı ve yaratıcılıgı ön plâna çıkaran bir egitim verilmesiyle mümkün olacaktır. Egitim sistemimizde 2000 yılında yapılan VIII. Bes Yıllık Kalkınma Planı ile Matematik programında da degisiklikler gerçeklesmistir. Yeni Matematik programındaki en büyük yenilik, kazanımların sarmal egitim kapsamında daha çok yıla bölüstürülerek verilmesidir. Bu arastırmada, 2005-2006 egitim ve ögretim yılında 5. sınıftan itibaren kademeli olarak uygulanan yeni matematik dersi programı ile önceki programın farklılıkları incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Although most of the developed world countries are further than us at building schools, structure and educational finances, throughout the changes at social economic, democracy and management concepts and technology area they always change their system of education and make reforms at every area like duration, school types, educational programs in order to pursue innovations. Developing technology, scientific reforms, socio-cultural changes, being global, developments at info and communication systems brought necessity of improving programs at our country like other countries. mproving programs is the process of planning, practicing, evaluating and reorganising it after evaluations. The most important thing at transition to info society is to invest in knowledge. Therefore the most important assistance for developing countries will be the investments at man power and reforms at structure. The main rule of forming a qualified work power is to achieve an education model to people, and pupils which is obtaining a life-time learning at every type of education institutions, how to struggle at international rival markets, proving intelligence, and directing them to resarches and exposing their creativities. In our education system some changes at maths program have occured with the 8 th ?5 year progressing plan? at the year 2000. The greatest reform is to give the acquired knowledge by distributing it to more years with the scope of helical education. In this study new math program which is practiced in echelons from 5 th class in 2005- 2006 educational and instructional year is compared with the previous programs. The acquired math knowledge in the previous years at the classes 6,7, and 8 is investigated and explained. This study exists of 9 parts. The first part is introduction, the second part is traditional teaching method and constructivist teaching method, the third part is teaching program and program development, the fourth part is history of program development, the fifth part is part is the aims of fundamantal education and lessons, the sixth part is to teach and learn maths, the seventh part is method, the eight part is discoveries and comments, and the ninth part is the result and advises.