KOBİ'lerde fon yönetimi ve E-Finans
Fund management in SMEs and E-Finance
  1. Tez No: 206785
  2. Yazar: ALİ FARUK AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUDİ APAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalısmada Türkiye'de KOB'ler ve E ? Finans konularında bilgiverilerek; KOB'lerin finansal sorunları içinde fon yönetimi ile ilgiliolanlarının önem derecesinin ortaya konuldugu I. Arastırmanın Sonuçlarıbelirtilmistir. KOB'lerin karsılastıkları finansal sorunlar içinde fon yönetimiile ilgili olanlarına çogunluk çözüm getirebilme potansiyeli olan internetbankacılıgını KOB'lerin kullanmalarında yasadıkları güçlükler ise önemsıralaması ile II. Arastırmanın Sonuçları olarak sunulmustur. E ? Finansıngünümüzdeki en ön plandaki gelisimi olan internet bankacılıgının KOB'lertarafından kullanılmama nedenlerini ortadan kaldıracak E ? Finanskapsamındaki yeni bir makro model ortaya konularak özellikleri belirtilmistir.KOB'lerin nternet bankacılıgını kullanmama veya kullanamamanedenleri ile ilgili internet bankacılıgı E ? Finans çözümünün yetersizliklerinigidererek E ? Finansın önerilen baska bir modelinin de KOB'lerin finansalsorunlarına fon yönetimi ve nakit akısı ile ilgili olarak çözüm olabileceginiispata yönelik tespitler teorik ve nitelikli veriye dayalı olarak sunulmustur.Böylece, E ? Finansın KOB'lerin finansal sorunlarına çözüm getirebilmepotansiyeli; internet bankacılıgının yetersiz oldugu konuları giderebilecekyine E ? Finans kapsamındaki yeni bir modelle savunulmustur. Uygulamayayönelik olan model Basel II kriterleri çerçevesindeki yeni ortama KOB 'lerinuyumunda; bankacılık sektörü için KOB bankacılıgı için yeni bir hizmet,kamu maliyesi için kayıt dısılıgın önlenmesine yeni bir araç ve KOB'leriE ? Finans kullanarak finansal sorunlarını çözebilecekleri ve yeterincedegerlendiremedikleri fon akısından yararlanabilecekleri yeni bir yöntemsunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, after informing on SMEs in Turkey and E ? Finance,within the financial challenges of SMEs; the significance of those which arerelated to fund management were mentioned as the results of the FirstResearch. The difficulties on the use of internet banking which has a potentialto solve the financial challenges encountered by the SMEs; especially theones which are related to fund management were stated with theirsignificance as the results of the Second Research. In the scope ofE ? Finance, a macro model which will eliminate the reasons why internetbanking ? a leading development of E ? Finance nowadays ? is not used bythe SMEs was set and its specifications are mentioned.Clearing the lack that is related to the reasons why SMEs are not orcan not use internet banking of E ? Finance resolution - internet banking: thedeterminations which are to prove that another suggested model ofE ? Finance can also be a solution for the SMEs? financial problems on fundmanagement and cash flow were offered theoretically and based on eligibledata. Thus, the potential of E ? Finance for being a solution forSMEs? financial problems was defended with a new model which caneliminate the lack of internet banking and which is still in the scope of E ?Finance. For the adaptation of SMEs to the new environment in the frame ofBasel II criteria; the model, which stands for the practise, offers a newproduct on SME banking for banking sector; a new instrument to eliminateinformal economy for public finance; and for SMEs by using E ? Finance: anew method through which the SMEs will be able to solve their financialproblems and favour the flow of funds that they haven?t been evaluatedenough.