Kadın kamu yöneticilerinin liderlik özellikleri (Türkiye'deki kadın kaymakamlar örneği)
Leadership attributes of woman public administrators (Example of Turkish female head officials of towns)
  1. Tez No: 206799
  2. Yazar: AYPER TUNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SUCU, YRD. DOÇ. BERKAN DEMİRAL, YRD. DOÇ. H. SABRİ ÇELİKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Devrimler ve savaşlar nedeniyle çalışma yaşamında 19. yüzyıldan itibaren boy göstermeye başlayan kadınların, yöneticilik ve liderlik gibi üst düzey mesleklerde yer almaya başlaması ise oldukça yenidir. Küreselleşme ve bilgi toplumuna geçiş ile liderliğin duygusal zeka ve değişim yönetimi üzerinden yeniden tanımlanması kadınların güçsüz görülen yönlerinin liderlik için aranan özellikler olmasına yol açmıştır. Sadece özel sektörde değil kamu örgütlerinde de hissedilen bu köklü değişimin sonuçları kadın ve erkek kaymakamlar aracılığıyla bu çalışmaya yansıtılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla hazırlanan anket formları kaymakamlara dağıtılarak, kadın kamu yöneticilerinin liderlik özellikleri ve erkek kamu yöneticilerinden farklı olarak gösterdikleri liderlik davranışları saptanmaya çalışılmıştır. Yapılan saptama sonucunda kadın kamu yöneticilerin sanıldığı gibi erkeklerden farklı liderlik davranışları sergilemedikleri belirlenmiştir. Verilen cevapların dağılımları daha yakından incelendiğinde ise kadınların dişil özelliklerinin cevaplara yansıdığı ancak bu yansımanın liderlik yapısını değiştirebilecek kadar büyük bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Women participate business life since 19th century due to the revolutions and wars. However, the recruitment of women in high - level carrier jobs as manager or leadership seems to be very recent developement . Globalization and the transition to the information society lead to a new definition of leadership on the basis of emotional intelligence and management of change. This new type of definition makes women?s characteristics, which supposed to be weak for the leaders, ideal features that are sought for any leader. The influence of this fundamental change is not only to be seen in private sector, but also in public sector. This study tries to reflect upon the results of this change through the male and female head officials of cities. The poll forms which have been prepared for this sake are distributed to the governors. After consulting their responses to the polls, this study tries to designate the leadership features by female administrators in public sector, and their leadership attitudes distinguishing from the male administrators in public sector. It has been concluded that the female public administrators do not behave differently than their male colleagues, in contrast to the common assumption. A closer analysis of the distribution of the responses leads us to figure out the reflection of the female features of women to their answers. Nonetheless, it is found out that this reflection of the female features of women to their answers. Nonetheless, it is found out that this reflection does not have such a big impact to change the leadership attribute of women administrators.