Adalet Ağaoğlu'nun çağdaş Türk romanındaki yeri
The Place of Adalet Ağaoğlu incontemporary Turkish novel
- Tez No: 206809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP DUYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 522
Özet
Bu çalışma, esas olarak Adalet Ağaoğlu'nun romanlarını merkeze almaktadır. Çalışma, ?Giriş?, ?Sonuç? ve ?Kaynakça? dışında beş bölümden oluşmaktadır. ?Giriş?te Ağaoğlu hakkında bizden önceki çalışmalar, ana hatlarıyla tanıtılmıştır. ?Birinci Bölüm?de yazarın hayatı, çalışma ve edebiyat hayatı, eserleri ve sanat üzerine düşünceleri anlatılmıştır. ?İkinci Bölüm?de altmış ve yetmişli yıllardaki Türk romanının durumu ana hatlarıyla verilmiştir. ?Üçüncü Bölüm?de romanlar, yapı unsurları; ?Dördüncü Bölüm?de ise içerik yönleriyle incelenmiştir. ?Beşinci Bölüm?de Adalet Ağaoğlu'nun dil ve üslubu üzerinde durulmuştur. ?Sonuç?ta, çalışma boyunca elde edilen bulgular yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The focus of this work is essentialy the novels of Adalet Ağaoğlu. İt is composed of five parts a part from ?Introduction?, ?Conclusion? and ?Bibliography?. In ?Introduction? the works about Ağaoğlu is introduced as a frame work. In the ?First Section? the life of the writer, her life of work and literature, her works and her thoughts about art is mentioned. In the ?Second Section?, the condition of Turkish novel in 1960s and 1970s are presented considering its main characters. In the ?Third Section? novels are examined according to their structural features and in the ?Fourth Section? their contents are examined. In te ?Fifth Section?, her language and style of narrating is emphasized. In the ?Conclusion?, the diagnoses abtained during the study are presented.