Türkiye'de elektronik ticaret uygulamasında karşılaşılan muhasebe sorunları
In Turkey accounting problems that met in electronic trade's practise
- Tez No: 206808
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yeni ekonomi ve bilgi çagının getirdigi degerler arasında yer alan bilgiye ulasmanın ve bu bilgiyi paylasmanın gittikçe kolaylasması, bunun sonucunda da günlük yasantılarda kullanılan bir takım degerlerin degismesi söz konusudur. Özellikle internet'in bir dünya agı olarak tüm dünyada en büyük haberlesme agı olarak karsımıza çıkması ve bu agda ticari faaliyetin sürdürülmek istenmesi sonucu, ?elektronik ticaret? olarak ifade edilen ticaret sekli ortaya çıkmıstır. Bilgi ve iletisim teknolojilerindeki gelismelere paralel olarak ortaya çıkan elektronik ticaret, Türkiye için oldugu kadar dünya için de yeni bir olgudur. Elektronik ticaret, hızlı bir sekilde yayılmasının yanı sıra hukuksal, idari ve teknik bir takım problemleri de beraberinde getirmektedir. Elektronik ticaret konusunda teknik, idari ve hukuki yapısını tamamlamıs örnek bir ülke gösterilememektedir. Gerek ulusal gerekse de uluslararası platformlarda çesitli sorunlar yasanmaktadır. Özellikle elektronik ortamda yapılan ticaretin nasıl vergilendirilecegi konusunda, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde yogun bir tartısma sürmektedir. Bilisim teknolojilerindeki hızlı gelismeler karsısında mevcut yasal düzenlemeler yetersiz kalmaktadır. Elektronik ticaretin cografi sınırları ortadan kaldırması nedeniyle, devletlerin kendi yasal düzenlemeleri bu küresel ticaret düzenini kavrayamamaktadır. Elektronik ticaret uygulamalarının muhasebe kayıtlarına nasıl yansıyacagı ve gerçeklesen mali nitelikteki olayların nasıl muhasebelestirilecegi sorunları ortaya çıkmıstır. Mevcut yasal düzenlemelerin açıklıgı nedeniyle farklı yorum ve uygulamalara gidildigi düsüncesiyle, bu uygulamaların nasıl sekillendigine yönelik elektronik ticaret isletmelerine ve bu isletmelerin muhasebe kayıtlarını tutan serbest muhasebeci ve serbest muhasebeci mali müsavirlere yönelik anket çalısması yapılarak, bu çalısmada mevcut durum ortaya konmaya çalısılmıstır. Elektronik ticaret'in ortaya çıkardıgı yeni terim ve uygulamaların çesitli arastırmalar sonucunda tartısılarak, uygulamalarda birlikteligin saglanması gerekliligi açıktır.
Özet (Çeviri)
Having the information, that exists between valuables of new economy and information era, and sharing this information is becoming more and more easily, as a result of this some valuables which are used in daily lives, will be changing. Essentially, coming across internet as a Web Wide World and in this Net as a result of trade activity, a kind of trade occurred, called Electronic Trade. Electronic Trade, which occurred parallel to the development of information and communication, is a new event in Turkey as well as in World. Electronic Trade causes some problems about legal, administrative and technical. It can not be shown that there is a sample country, which completed its technical, administrative and legal structure. Both in national and international platforms, several problems are lived. Especially, both in national and international level, an intensive discussion has been going on about how to be taxed the trade done in electronic atmosphere. As informatics technologies are developing rapidly, present legal arrangements are insufficient. As a result of that electronic trade disappears geographical borders, the government?s own legal arrangements don?t comprehend this global trade. Problems related to Electronic Trade practices are how to be reflected on accounting records and related to financial events are how to become on accounting, occurred. Having been done different kind of comment and practices because of the deficiencies of the legal arrangements, it has been put forward that the present situation is created by taking a poll related to how this practices are shaped and related to Electronic trade enterprises and independent accountant, who conceals accounting records, and independent accountant financial advisor. It is clear that in the practices, corporation has appeared resulting from discussing several new term and practices of Electronic trade.