İçsel pazarlama uygulamalarının kişi örgüt uyumuna etkisinde çalışanların adalet algısının aracı, iç girişimcilik özelliğinin düzenleyici rolü: Telekomünikasyon sektöründe bir uygulama
The mediator role of perception of justice, and the moderator role of intrapreneurship features of the employees on the effect of internal marketing practices on person-organization fit: An aplication in the telecommunications sector
- Tez No: 849775
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUTLU AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Enformasyon teknolojilerinin temel oluşturduğu günümüz sosyal ve iş hayatının iletişim uygulamaları, ticari anlamda hatırı sayılır düzeyde finansal büyüklüğe sahip bir pazar oluşturmaktadır. Sektörde, hizmet verilebilirlik kapsamında yapılan rekabet düzenlemeleri ise servis sağlayıcı işletmelerin sürekli bir pazarlama çabası yürütmesini gerekli kılmaktadır. Pazarlamanın doğası gereği her servis sağlayıcı rekabet içerisindedir. Çalışanlara yönelik müşteri odaklı yaklaşım sergileyen bir pazarlama programı işletmeye rekabet avantaj sağlayabilir. Bu kapsamda araştırma, telekomünikasyon sektöründe uygulanan içsel pazarlama uygulamalarının kişi örgüt uyumuna etkisi ve bu etkide çalışanların adalet algısının aracı, iç girişimcilik özelliklerinin düzenleyici rolü araştırılmıştır. Araştırma telekomünikasyon sektöründe hizmet veren bir işletmenin müşterileri ilişkileri çalışanları üzerinde uygulanmıştır. Araştırma 658 çalışanın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Analizler SmartPLS istatistik programı ile yürütülmüştür. Sonuçlara göre içsel pazarlamanın boyutları olan eğitim ve gelişim, ücret ve ödüllendirme, güçlendirme, iç iletişimin kişi örgüt uyumuna pozitif ve anlamlı etkisi olduğu, esnek çalışmanın anlamlı etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Ücret ve ödüllendirme, güçlendirme ve esnek çalışmanın kişi örgüt uyumuna etkisinde dağıtım adaletinin aracılık etkisinin olduğu, eğitim ve gelişim, iç iletişimin kişi örgüt uyumuna etkisinde dağıtım adaletinin aracılık etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. İç iletişimin kişi örgüt uyumuna etkisinde iç girişimciliğin pozitif ve anlamlı düzenleyici rolü olduğu, esnek çalışmanın kişi örgüt uyumuna etkisinde iç girişimciliğin negatif ve anlamlı bir etkisi olduğu, Eğitim ve gelişim, ücret ve ödüllendirme, güçlendirmenin kişi örgüt uyumuna etkisinde iç girişimciliğin düzenleyici bir rolünün olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The communication practices of today's social and business life, on which information technologies are based, constitute market with considerable financial size in commercial terms. In sector, competition regulations made within scope of service ability require service provider businesses to carry out continuous marketing effort. Due to nature of marketing, every service provider is in competition. Marketing program takes customer-focused approach to employees can give business competitive advantage. In this context, effect of internal marketing practices on person-organization fit and in this effect, mediating role of justice perception of employees, moderator role of intrepreneurship characteristics were investigated. The research was applied on front-line employees of business serving in telecommunications sector. The research was conducted with participation of 658 employees. Analysis was carried out with SmartPLS statistical program. According to results, it has been determined that training-development, wage-rewarding, empowerment, internal communication, which are dimensions of internal marketing, have positive and significant effect on person-organization fit and flexible work has no significant effect. The mediating role of distribution justice has been determined in effect of wage-reward, empowerment, flexible work on person-organization fit, there was no mediating effect of distribution justice on influence of training-development, internal communication on person-organization fit. In effect of internal communication on person-organization fit, where positive and significant moderator role of intrepreneurship is, flexible work has negative and meaningful moderator effect of intrepreneurship on effect of person-organization fit, it has been determined there is no moderator role of intrepreneurship in effect of training-development, wage-reward, empowerment on person-organization fit.