Tedarik zinciri yönetimi uygulamaları ve performans üzerine etkilerinin analizi
Supply chain management activities and it's effect on the company performance
  1. Tez No: 206822
  2. Yazar: GÜZİN CİRAVOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tedarik zinciri yönetimi 1980'lerin sonunda endüstrideki hızlı değişmeler veiş çevrelerindeki rekabetçi ortamın bir sonucu olarak ortaya çıkmış bir kavramdır. Buyaklaşım ya da konsept, ilk defa 80'lerin başında tanımlansa da, gerçekten önemli halegelmesi 90'ların başında gerçekleşmiştir. Ancak, söz konusu kavramın yeni olması,kavrama yönelik tanımlayıcı araştırmaların yanında, uygulamalı araştırmaların da dahafazla yapılmasını gerekli kılmaktadır.Bu çalışma tedarik zinciri yönetimi uygulamalarının (bileşenlerinin) işletmeperformansına etkisini inceleyen bir araştırmadır. Araştırmanın amacı daha net olarak,tedarik zinciri yönetimi uygulamalarının (bileşenlerinin) Trakya Bölgesi'nde ilaçsektöründe faaliyette bulunan işletmelerin performanslarına olan etkisini ampirk olaraktest etmektir.Tedarik zinciri yönetimi ve işletme performansı arasındaki ilişkiyi incelemekiçin iki aşamalı bir araştırma tasarlanmış ve ilaç sektöründe uygulanmıştır. Birinciaşamada, kavramın ve kavrama yönelik temel unsurların daha iyi anlaşılabilmesi içinkeşfedici bir araştırma yürütülmüştür. İkinci aşamada ise, Lee ve Kincade (2003)tarafından geliştirilmiş olan tedarik zinciri yönetimi ölçeği ile hipotezler ve çokluregresyon analizi yöntemleri ile test edilmiştir. Veriler, anket formu kullanılarak yüzyüze görüşme yöntemi ve elektronik posta yöntemi ile toplanmıştır.Ampirik araştırma sonuçları göstermektedir ki, tedarik zinciri uygulamaları(bileşenleri) ile şirket performansı arasında önerilen ilişki bulunmaktadır ve TrakyaBölgesi'nde ilaç sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin tedarik zinciri yönetimiuygulamaları performanslarına anlamlı katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The significance of supply chain management has been of substantialimportance since the early 1990s, although the approach, or rather the concept, wasintroduced back in the early 1980s. However, the concept of supply chain managementcommunications is a anew concept, so it needs much more empirical studies withdescriptive studies.This thesis documents a study of the activities (components) of supply chainmanagement on the company performance. In particular, the research objective is toexamine empirically the supply chain management activities (components) effects onthe company performances in Thrace Region Pharmaceutical Sector.In order to explore the relationship among supply chain management andcompany performances, a two phase research design was adopted and conducted inPharmaceutical Sector. First an exploratory phase was conducted in order to gain aclearer understanding of concept and key issues. Second, Lee and Kincade (2003)construct was used to test the hypothesis with multiple regression analysis. Datageneration was achieved through face to face interviews and e-mail method with astructured questionnaire.The results of this thesis draw conclusions from an empirical investigationshowing that the purposed relationship among supply chain management activities(components) and company performances does exist, and in the case of Thrace Regionpharmaceutical companies implement supply chain management activities are asignificant contributor to the company?s performance.