Kırklareli Babaeski merkez ilçesi ve köyleri ağız incelemesi
A Study of regional dialect in the central district and villages of Babaeski in Kirklareli
- Tez No: 206823
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT GÜRGENDERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 389
Özet
Yapılan bu çalışma, Kırklareli Babaeski Merkez İlçesi ve Köyleri Ağızları'nıtemel almaktadır. Tez ?Giriş?, ?İnceleme?, ?Metinler?, ?Sonuç?, ?Sözlük? ve?Kaynakça? kısımlarından oluşmaktadır. ?Giriş? bölümünde Babaeski'nin tarihi yapısıhakkında bilgi verilmekle beraber, bölgede yaşayan etnik unsurlar hakkında da detaylıbilgiler verilmiştir. ?İnceleme? kısmında Babaeski ağzının fonetik ve morfolojik yapısıincelenmişve örneklerle desteklenmiştir. ?Metinler? kısmında derlenen 66 metintranskripsiyon alfabesiyle yazılmıştır. Bu metinler beşkategoride sınıflandırılmıştır.?Sonuç? kısmında Babaeski ağzının önemli görülen fonetik ve morfolojik özelliklerinedeğinilmiştir. ?Sözlük? kısmında Babaeski ağızlarından toplanan metinlerde geçen,sözlük maddesi oluşturabilecek nitelikte kelimelere yer verilmiştir. ?Kaynakça?kısmında ise tez için yararlanılan eserlerin künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research which is made, is based on dialects of Kırklareli, Babaeski centretown and its villages. Thesis consists of parts: ?Introduction?, ?Examination?,?Texts?, ?Conclusion?, ?Dictionary? and ?Reference?. Information was given aboutthe historical structure in Babaeski in part of ?Introduction?. A detailed informationwas given about the ethnic factors living in the region as well. The phonetical andmorphological structure of Babaeski dialect was examined and supplied with examplesin the part of ?Examination?. In the part of ?Text? 66 derived texts were written withtranscription alphabet. These texts were classifed in five categories. In the part of?Conclusion? the most important phonetical and morphological features of Babaeskidialect were stated. In ?Dictionary? part the words which were stated in the textscollected from Babaeski dialect and which qualified to be able to from items ofdictionary. In ?Reference? part the identification of preces used for thesis weredeterminated.