Career planning in organization
  1. Tez No: 20686
  2. Yazar: CAFER TELCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUNA TEVRÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Kariyer kişinin profesyonel iş yaşamı ile ilgili faaliyetler zinciridir, iş dışı yaşam da kişinin kariyerinde oldukça önemli bir rol oynar. Kariyer kavramı Whyte“The Organization Man”i yazdıgindan.beri oldukça değişmiştir. Bazı kişilerce bu iş ile ilgili faaliyetler iyi bir biçimde planlanırken bazıları için sadece şansa bırakılmıştır. Kariyer planlama kişinin yaşamı boyunca yer alacağı görev ve pozisyonların planlanması, hadeflerini ve bu hedeflere varacak yolları seçmesi, geleceği planlamasıdır. Kariyer gelişimi ise kişinin kendi kariyer planlarına ulaşabilecek, bunları başarabilecek gelişimi göstermesidir. Bireyin işinden beklentileri, hedef ve amaçlarından başka organizasyonun hedef ve ihtiyaçları da uygun bir kariyer planı oluşturmada önemli rol oynar. Bu çalışmada kariyer planlama ile kişinin işinde gösterdiği performans arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmıştır.Bu amaçla uluslararası bir denetim firmasının Türkiye şubesindeki çalışanlar örnek grup olarak seçilmiştir. Bu çalışmada Kariyer Planlama, Performans, ve Kariyer Gelişimi isimli üç ölçek kullanılmıştır. Çalışanlarca cevaplandırılan Kariyer Planlama ölçeği ile aynı elemanlar için yöneticilerinin doldurmuş olduğu Performans ölçeği karşılaştırılmış ve aralarında ilişki aranmıştır. Bundan başka Kariyer Gelişimi ölçeğini sadece yöneticilerin doldurması istenmiştir. Burada amaç yöneticilerin bakış açısı ile ideal bir kariyer geliştirme sistemi ile halen firmada uygulanmakta olan sistem arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kariyer planlama ile performans arasında bir ilişki olması beklendiği halde bu çalışmada bu beklenti gerçekleşmemiştir. Diğer yandan yöneticilere göre firmada uygulanan kariyer geliştirme sisteminin olması gerekene (ideal) oldukça yakın olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A career is a sequence of job related activities during a person's life and a person's nonwork life also plays an important role in it. Career concept has changed since the time Whyte wrote The Organization Man (1957). For some people these job related activities are part of a careful plan. For others, their career is simply a matter of luck. Career planning is the process by which one selects career goals and the path to these goals. It is planning the future. Career development is those personal improvements one undertakes to achieve a personal career plan. Besides the expectations, aspirations. goals and objectives of individual employee from his/her job, organization's goals and needs also play and important role in developing a careful career planning. In the present study. it was tried to find the relationship between career planning and performance an employee shows at job.For this purpose, employees working in Türkiye branch of an international auditing firm were chosen as a sample group. Three scales, namely Career Planning. Performance, and Career Development, were used in this study. Career Planning scale which was responded by individual employees and Performance scale which was completed by the manager for the same employees were compared to find the relationship between career planning and performance. On the other hand. Career Development scale was asked just to managers to complete in order to learn what they think about and ideal career development system and what they practice in the firm. Although our expectancy was to find a relationship between career planning and performance we could not reach a positive result. On the other hand. it was found that according to managers the career development system practiced in the firm is very similar to what should be done..