Örgütlerde kariyer geliştirme ve planlaması: Otel işletmelerinde bir uygulama
Career development and planning in organizations: An amprical study in the hotel industry
  1. Tez No: 73914
  2. Yazar: AKYAY UYGUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZE TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Büro Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalısmanın amacı, Malatya'da faaliyet gösteren KOB'lerin AB ile uyumsürecinde ?çevre yönetimi? konusunda mevcut durumları ve gelecege dönük olarakkonuya bakıs açılarını tespit etmektir. Çevreye duyarlı yönetim, ekolojik çevreyikarar alma süreçlerinde önemli bir unsur olarak dikkate alan, faaliyetlerindeçevreye verilen zararı minimuma indirmeyi veya tamamen ortadan kaldırmayıamaç edinen, bu çerçevede ürünlerinin tasarımını, paketlemesini ve üretimsüreçlerini degistiren, ekolojik çevrenin korunması felsefesini isletme kültürüneyerlestirmek için çabalayan, sosyal sorumluluk kapsamında topluma karsıgörevlerini yerine getiren isletmelerin benimsedigi bir anlayıstır. Bu dogrultudailgili isletmelerin mevcut durumunu ve gelecege yönelik düsüncelerini tespit etmekiçin hazırlanan anket formu ilgili sahadaki isletme üst düzey yöneticilerineuygulanmıstır. Anket yöntemi ile elde edilmis olan veriler bilgisayar ortamında?SPSS 11.0 for Windows (Statistical Package for Social Sciences)? sosyal bilimleriçin istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmistir. Analiz sonuçları?Arastırma kapsamındaki firmaların çevre duyarlılıgının, AB müktesebatındaaranan standartlardan uzak oldugu ve çevre yönetimi sistemi açısından hazırolmadıkları? denencemizi dogrulamıstır. Ancak isletmelerin, özellikle gelecegeyönelik olarak bu standartlara ulasma konusunda istek ve bilinç düzeyleri ümitvericidir. Ayrıca temiz üretim, temiz bir çevre, daha saglıklı bir toplum içinhükümetlere ve uluslararası kuruluslara düsen görevler yanında, mikro düzeydeisletmelerin ve tüketicilerin de ekolojik dengenin devamlılıgını saglamak konusundakendi rollerinin bilincine varmaları önemli bir gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the current situations and theirprojections about ?Environment Management? within the scope of adaptationprocess to EU, of the SME?s which are located in Malatya.Environment-sensitive management is a comprehension, which takes into accountthe ecological environment as an important subject in the decision makingprocesses, which aims to minimize or wholly stop the harms that have been made tothe environment, and within this scope, changing the designing and packaging of theproducts, and the production processes. It is also a comprehension which tries to putthe philosophy of the environment?s protection into the company cultures, and it isa thought believed by companies which fulfill their activities within the socialresponsibility frame. The survey which is prepared to determine the companies?current situations and their projections is applied to the top managers in the relatedfield. The data come out from the surveys are analyzed using ?SPSS 11.0 forWindows (Statistical Package for Social Sciences)? package program. The analysisresults verified our hypothesis about the companies environmental sensitiveness?being away from EU?s standards which is needed to be complied and their being notproperly prepared within the frame of environment management system. Although,the companies? motivation and awareness in attaining these standards especiallythrough the future are giving hope. Moreover, it is a necessity that micro enterprisesand consumers be aware of their roles in sustainability of the ecological balancealong with the duties for governments and international organizations for anenvironment friendly production, clean environment, and a healthier society.