Avrupa Sanat Müziği bağlamında eleştiri
  1. Tez No: 206882
  2. Yazar: HEDİYE DİLEK ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. NİLGÜN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Müzikte eleştiri; beste, besteci, icra, yayın ve sunum konularının, gözlemler vefarklı yaklaşımlar ile bilgi ve deneyime dayalı bir şekilde ele alınarak, sözlüve/veya yazılı olarak değerlendirilmesi ve yorumlanmasıdır. Müziksel eleştiriyazıları; Avrupa'da 18. yüzyılın sonunda çeşitli müzikal yayınlarda basılmıştır,19. yüzyılda ise Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa'nın gazetecilik anlayışıçerçevesinde profesyonel bir platformda, Avrupa Sanat Müziği'ni geliştirmeyeyönelik olarak varlığını sürdürmüştür. 20. yüzyılda bilim ve sanattaki akımlartüm dünyada görülmeye başlanmıştı. Bu değişiklikler müzik eleştirisini; varolan müzikal akımların çerçevesinde, akademik temellere dayalı ve bilimselolarak süreli yayınlar ve gazetelerde yer alması ve yöntemlerdeki ayırımlaraçısından da etkiledi. Bu çalışma; Avrupa Sanat Müziği bağlamında eleştirinintanımı, sanat eleştirisi, müzik eleştirisi, müzik eleştirisi ve estetik, müzikeleştirisinin tarihsel gelişimi, bir eleştirmenin nitelikleri, Türkiye'de müzikeleştirisi konularını kapsamaktadır. Bu bağlamda; bu çalışma Avrupa ve Türkmüzik eleştirmenleri ve yayınlarından bahsetmektedir ve Avrupa Sanat Müziğitarihini kronolojik olarak açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Music criticism means evaluating and interpreting, orally and/or in writtenform, musical compositions and their composers, performers, broadcasting andpresentations through observation and different approaches based onknowledge and experience. Music critiques, which began with various musicaljournals published in Europe in the late 18th century, continued its existence ona professional platform throughout the 19th century with the help of themusical journals prepared in Germany, England, Italy and France for thepurpose of improving music in Europe. In the 20th century, various currents inscience and art started to emerge across the world. These changes also had aneffect on music criticism, diversifying the methods of criticism, and causedmusic criticism in journals and periodicals to be performed scientifically also inline with the existing musical currents and on an academic basis. This studycontains that issues are definition of criticism, art criticism, music criticism andesthetics, historical development of music criticism, approaches of criticism, andthe qualities of a critic, music criticism in Turkey. Within that context, thisstudy explains the chronological history of European art music criticism andalso mentions Turkish and European music critics and publications.