İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören şirketlerin yıllar itibariyle şeffaflık düzeyleri ile likideteleri arasındaki ilişki (1995-2005)
- Tez No: 206885
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ŞENESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sirketlerin kaynak saglamak amacıyla hisse senetlerini halka arz ederekve/veya tahvil ihraç ederek sermaye piyasalarına yönelmeleri, basta hissedarlar veborç verenler/tahvil alanlar olmak üzere, bütün çıkar gruplarına performanslarıhakkında seffaf bilgi sunmaları sorumlulugunu da beraberinde getirmistir.Bilgi ve bilgi sistemleri ile isleyis etkinligi kazanan menkul kıymetpiyasalarında yatırımcıları esit kosullarda ve es zamanda aydınlatma, yatırımcılarınkorunması ve piyasaların düzgün islemesinin temel ilkesidir. Piyasaya gelen tümyeni bilgiler, piyasa katılımcıları tarafından en kısa sürede ögrenilerekdegerlendirilmekte ve yatırım kararları belirlenmektedir.Teoriye göre, bilgiyi daha fazla kullanma avantajına sahip yatırımcılarınsayısı arttıkça, yatırımcılar bir firmanın hisselerini tutmak için daha düsük bir getirioranı bekleyecek, böylece sermaye maliyeti azalma egilimi gösterecektir. Bu nedenledaha fazla seffaf sirketlerin hisse senetlerinin likiditeleri fazla, sermaye maliyetleridüsük olacaktır.Bu çalısmada söz konusu teori çerçevesinde hisse senetleri MKB'de islemgören sirketlerin seffaflık düzeyleri ile likiditeleri arasındaki iliski arastırılmıstır. Buamaçla, 2005 yılında hisse senetleri MKB'de islem gören 288 sirketten, aynı yılitibariyle MKB Ulusal Pazar'da olusan islem hacminin %56'sını olusturan 27sirketin 1995-2005 dönemine ait yıllık bazda seffaflık tablosu ve likidite tablosuolusturulmustur. Sirketlerin seffaflık düzeylerinin göstergesi olarak faaliyet raporları,bagımsız denetim raporları ve web sitelerinde kamuya açıkladıkları bilgilerdenolusturulan seffaflık skor tablosu, likiditelerinin göstergesi olarak yıllık bazda islemgörme oranları esas alınmıstır.Çalısmada likidite bagımlı degisken, seffaflık skor tablosu bagımsızdegisken olup, basit regresyon denklemi kurulmustur. Daha sonra sirketlerin kârlılıkoranları da denkleme ikinci bagımsız degisken olarak dâhil edilmistir.Regresyon sonuçlarından, sirketlerin 1995 ? 2005 dönemindeki seffaflıkdüzeyleri ile likiditeleri arasında anlamlı iliski bulundugu ve sirketlerinlikiditelerindeki degisimlerin %2'sinin seffaflık düzeylerindeki degisimler ileaçıklandıgı görülmüstür.Sirketlerin likiditeleri ile kârlılık oranları arasında ise anlamlı bir iliskioldugu sonucuna ulasılamamıstır.
Özet (Çeviri)
Companies that go to public by issuing stocks and/or bonds in order to raisefunds take the responsibilities of presenting transparent information about theirperformances to all stakeholders, especially to shareholders and creditors.In security markets whose operational efficiency has been significantlyimproved by the help of information technologies, disclosing information to allinvestors at the same time and under the same conditions is crucial to assureinvestors protection as well as to establish a well-functioning market. All newinformation disseminated to the market is obtained by investors, assessed in theshortest period and taken into consideration in making investment decisions.According to the theory, investors tend to decrease their expected returns onequity as the number of investors who have more advantageous positions in usinginformation increases, so the cost of capital will decrease. Therefore, moretransparent companies will have high liquidity for their shares and their capital costof capital will be low.Within the scope of this theory, this study examines the correlation betweentransparency and the liquidity of the shares for the companies traded on the ISE. Forthis purpose, 27 companies whose trade volume accounted for 57% of the ISE?s totaltrade volume in 2005 were picked among 288 ISE traded companies in 2005. Foreach of these 27 companies, a yearly transparency table and yearly market liquiditytable was prepared for the period of 1995-2005. The level of liquidity wasdetermined based on the yearly trade volume ratio. The level of transparency wasdetermined based on the transparency score tables which were formed from annualreports, auditing reports.In this study, a simple regression equation in which liquidity was thedependent variable and transparency score was the independent variable was formed,and then the equation was expanded to include the profitability ratios as the secondindependent variable.Based on the regression results, it has been concluded that there is asignificant relationship between companies? transparency levels and their marketliquidity for the period of 1995-2005, and %2 of changes in their market liquidity canbe explained by changes in transparency levels.On the other hand, it has not been seen that there is a meaningfulrelationship between companies? market liquidity and their profitability ratios.