İlköğretimde kullanılan ders kitaplarının öğretime yardımcı unsurlar açısından değerlendirilmesi
The evaluation of text book in primary scool in terms of auxiliary elements in teaching
  1. Tez No: 206898
  2. Yazar: GÖNÜL AR YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERİMAN TOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmada ilköğretim 3. sınıf Hayat Bilgisi ders kitapları öğretime yardımcı unsurlar açısından değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılında ilköğretim 3. sınıflarda okutulan; Milli Eğitim Bakanlığı, Evren ve Okyay Yayınevlerine ait hayat bilgisi ders kitapları, öğrenci çalışma kitapları ve öğretmen kılavuz kitapları oluşturmaktadır. Araştırmada ders kitaplarında yer alan tüm temaların benzer şekilde tasarlandığı varsayımıyla, B teması olan ` Benim Eşsiz Yuvam'' teması örneklem olarak alınmıştır. Araştırmanın verileri; MEB'in on dereceli görsel tasarım ve ölçme-değerlendirme ölçeği beş dereceli ölçeğe dönüştürülerek, Güçlü'nün beş dereceli görsel tasarım, Ergin'in iki dereceli özetler, Kılıç ve Seven'in iki dereceli metinler arası öğeler ölçekleri ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler Exel ve SPSS program yardımıyla çözümlenmiş, verilerin yorumlanmasında yüzdeler ve aritmetik ortalamalar esas alınmıştır. Araştırma sonunda; 1. Hayat Bilgisi Ders kitaplarında görsel tasarım açısından farklılıkların olduğu saptanmıştır. 2. Hayat Bilgisi Ders kitaplarındaki sorularda sayı ve çeşitlilik açısından farklılıkların olduğu gözlenmiştir. 3. Metinler arası öğelerde eksiklikler olduğu belirlenmiştir. 4. Özetler bölümünün üç ders kitabından sadece birinde verilmiş olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In research 3rd grade biology textbooks in primary education have been evaluated in terms of auxiliary elements in teaching. The contents of the research are the biology textbooks, student workbooks and teacher guidebooks which are in use in 3rd grade primary school during 2005-2006 academic year published by Ministry of National Education, Evren and Okyay publishing houses. Supposing that all themes in textbooks are designed similarly, The B theme named as ? My unique home?serves an example in our research. The research data have been obtained via 10-grade visual design and evaluation system of the Ministry of National Education, Guclu's five-grade visual design, Ergin's twograde summaries, Kilic and Seven's scales of two-grade inter-textual elements as well as the studies of the researcher. The data obtained have been analyzed by using Excel and SPSS programme; the evaluation of the data is based on percentages and the arithmetical averages. The result of the research indicated that; 1. Biology testbooks are insufficient in terms of visual design. 2. The questions in biology textbooks are poor in respect of number, variety and quality. 3. There is lack of elements between texts. 4. Of the three books, only one of them has the summary section.