Özel dershanelerde tarih öğretimi ve tarih öğretmenlerinin sorunları kastamonu ili örneği
- Tez No: 206904
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu arastırma ; Kastamonu ilindeki dershanelerde yürütülen Tarih ögretimi ve dershanelerde görev yapan tarih ögretmenlerinin mesleki sorunlarının tespiti için hazırlanmıstır. Kastamonu ilindeki dershanelerde görev yapmakta olan 30 tane tarih ögretmenlerinin görüs ve düsünceleri dikkate alınarak mesleki sorunları ortaya konulmaya çalısılmıstır. Mesleki sorunların yanında dershanede tarih ögretiminin amacı, islenisi, degerlendirilmesi, basarısı, kapsam ve sınırlılıkları da degerlendirilmistir. Çalısmada alan arastırması yapılmıstır. Bulgulara ulasmak için tarama modeli kullanılmıstır. Konu ile ilgili verileri toplamak için dört bölümden olusan bir anket hazırlanmıstır. Birinci bölümde, tarih ögretmenlerinin kisisel bilgileri ve mesleki bilgilerini tespit etmek amacı ile 29 temel önerme bulunmaktadır. Ikinci bölümde dersanede tarih ögretimi ile ilgili bilgilerin tespiti için 41 önerme bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise, dershanede tarih ögretmenligine iliskin sorunların tespiti için 39 önerme yer almıstır. Son olarak da önerilere yer verilmistir. Arastırma sonucunda, Kastamonu ilindeki dersanelerde görev yapmakta olan Tarih Ögretmenlerinin sorunları ve dershanelerde Tarih Ögretiminin isleyisi tespiti gerçeklesmis olup, belirtilen sıkıntı ve sorunlarının mevcut oldugu görülmüstür. Sorunların çözümü için öneriler sunulmustur. Yapılan arastırmaya göre, dershane ögretmenligi daha çok genç ögretmenler tarafından tercih edilmekte ve isteyerek tercih edenlerin oranı isteyerek tercih etmeyenlerden daha yüksek gözükmektedir Bulgulara göre, dershanede tarih dersinin islenisi ile amacı arasında önemli bir fark olmazken karsılasılan sorunlar dersin islenisi ve amacı üzerinde anlamlı bir fark yaratmıstır.Dershane ögretmenlerinin mesleki yeterlilik algısının konu hakimiyetinden kaynaklandıgı belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
This research was prepared to determine occupational problems of history education and history teachers working in Kastamonu private courses. It was prepared by taking 30 history teachers? working in Kastamonu private courses thoughts and ideas into consideration. Besides occupational problems, purpose of history education in private courses, evaluation, success, index, limits were also taken into consideration. Field research was also done. Scanning model was used to find out the results. A four sectional survey was used to find the related data. First part contains 29 proposition about history teachers? personal and occupational information. In second part, there are 41 to proposition determine the knowledge of history education in private courses. In 3rd part there are 39 proposition about problems of history teaching in private courses. In last part there are suggestions. As a result of the research; problems of history teachers working in private courses in Kastamonu and the procedure of history education determined and also found out that mentioned problems can be seen suggestions were put forward to fix the problems. According to the research, private course teaching is preferred mostly by young teachers and the proportion of voluntaries are seemed more than nonvoluntaries. Considering findings, there is no difference between the way the history courses teaches and its aim, but encountered difficulties are made significant differences between them. It is determined that the perception of professional sufficiency of private course teachers is originated by their control on the topic.