Hazır giyim sektöründe bayan etek-ceket üretiminde uygulanan iş akışlarının incelenmesi
- Tez No: 92787
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türk ekonomisinde, gerek yarattığı istihdam gerekse sağladığı döviz girdisiyle önemli bir yere sahip olan hazır giyim sektöründe bayan etek-ceket üreten bir işletmede iş akışı incelenmiştir. Bu araştırmada betimsel araştırma tekniklerinden vaka incelemesi yöntemi kullanılmış, veriler Ankara'da faaliyet gösteren etek-ceket üretimi yapan orta ölçekli bir hazır giyim işletmesinden toplanmıştır. İşletmede önce üretim yapısı ile ilgili gözlem yapılmış, inceleme konusu ürünün üretilmesinde kullanılan mevcut işlemlerin akışı belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, etek-ceket dikim sürecinin nasıl işlediğini göstermek üzere MPM tarafından hazırlanan standart iş akım şeması (malzeme tipi) hazırlanmıştır. Ayrıca ürünün üretim sırasında işlemler arası mesafeler, makine ve donanım belirlenmiştir. Mevcut fabrika yerleşiminde, ürünün mevcut akış mesafeleri ve iş akım semasıyla elde edilen veriler değerlendirilmiş, daha sonra önerilen iş akım şeması ve fabrika yerleşim planı hazırlanmıştır. Etek dikim sürecinin mevcut durumdaki kat ettiği mesafe 507,30 metre iken önerilen durumda 403,97 metreye çekilmiştir. Sonuç olarak etek-dikim sürecinde işlemler arası mesafe 103,33 metre azaltılmıştır. Ceket dikim sürecinin mevcut kat ettiği mesafe 908,29 metredir. İşlemler arası mesafe 640,24 metreye çekilmiştir. Böylece ceket dikim sürecindeki mesafe 268,05 metre azaltılmıştır. Böylece etek-ceket ürün tipindeki fabrika yerleşim planlamasında optimum mesafeyle maksimum verimliliği sağlayacak yerleşim sağlanmaya çalışılmıştır. Fabrika yerleşiminde, kullanılmayan alanların aktif hale dönüştürülmesi, etek-ceket akışındaki mesafelerin minimize edilerek, akışı kolaylaştırmak ve geri dönüşümleri en aza indirerek, ürüne göre düz hat makine yerleşimi önerilmiştir. Araştırmaya konu edilen ürünle ilgili satandart zaman ve üretim sırasındaki mesafelerin belirlenmesi, işletmede hizmet ve üretimi sağlamak için optimum personel sayısı tespitinde, üretim planlamasında, maliyet tahminlerinde, üretilen ürünün sipariş teslim tariMerinin saptanmasında fayda sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSRACT In this study, work process of a factory which produces woman skirt and jacket in ready made clothing industry. Which has an important role with both employment and foreign exchange income in Turkish economy was examined. In this study, case study, one of the descriptive research method, was used. The data were gathered from a middle ready made factory producing skirt and jacket for woman in Ankara. First, production structure of the factory was observed and present operation process of the target product was determined. In addition, standard work process schema designed by MPM (NPC: National Productivity Center) was applied to display how woman skirt and jacket sewing process was done. Furthermore, all distances between operations, machines and other equipment during the production were determined. First, the distance of the present production process and the data gained with the analysis of the work process schema were evaluated. Then, suggested work process schema and factory settlement plan were prepared. The distance of the skirt sewing process in the present work process schema was 507,30 meter; whereas the suggested distance for this process was 403,97 meter. As a result, the distance of the skirt sewing process was decreased 103.33 meter. The distance of the jacket sewing process 908,29 meter. The distances between operations were shortened to 640,24 meter. Therefore, the distance of jacket sewing process was declined 268,05 meter. Thus, the settlement for maximum productivity was tried to supply with optimum distance in the present settlement of the factory producing skirt and jacket. In the factory settlement, the actively use of non used places, niinimizing the distances in the skirt and jacket process, making the process simplier, minimizing the come back and straight line machine settlement according to production were suggested. Determining the standard time and the distances during the production of the target product of this study is expected to help to determine the optimum number of workers, to plan production, to predict cost, to define delivery date of production. 11