Gazi eğitim fakültesinin 1982-2004 yılları arasındaki tarihsel gelişimi
Historical growing of gazi education faculty between 1982-2004
  1. Tez No: 206908
  2. Yazar: ABDULKADİR ATAKUL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞAKİR BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmada Gazi Eğitim Fakültesi'nin 1982-2004 yılları arasında nasıl bir gelişme gösterdiği incelenerek, Türk öğretmen yetiştirme sistemindeki yeri ve önemi ele alınmıştır. Ortaokullara öğretmen yetiştirmek amacıyla 1926-1927 öğretim yılında ?Orta Muallim Mektebi? adıyla kurulan ve 1978'e kadar ?Gazi Eğitim Enstitüsü? adıyla hizmet veren, 1979-80 öğretim yılında öğrenim süresi 3 yıldan 4 yıla çıkarılarak ?Gazi Yüksek Öğretmen Okulu? adıyla yeniden yapılandırılan bu kurum, öğretmen yetiştirme görevinin üniversitelere devredilmesiyle birlikte 1982 yılında Gazi Eğitim Fakültesi adıyla Gazi Üniversitesine bağlanmıştır. Bununla yeni bir yapı, statü ve işleyişe kavuşan Gazi Eğitim Fakültesi 1982 yılından günümüze önemli gelişmeler göstermiştir. Bu gelişmelerden ilki 1992 yılında yapılan düzenleme ile (4 yıllık) Eğitim Yüksek Okulları, Eğitim Fakültelerine sınıf öğretmenliği bölümü olarak eklenmiştir. Yine bu düzenleme ile Beden Eğitimi ve Spor Bölümü, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu olarak Rektörlük merkezine bağlanmıştır. 1994 yılı sonunda başlayan ve 1998 yılında tamamlanan YÖK/Dünya Bankası Hizmet Öncesi Öğretmen Eğitimi Projesi kapsamında eğitim fakültelerinin yeniden yapılandırılması gerçekleştirilmiştir. Yeniden yapılandırma çerçevesinde İlköğretim ile Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümleri açılmış, fakültenin orta öğretime öğretmen yetiştirmeyi amaçlayan bölümleri 5 yıllık; ilköğretime yönelik bölümleri 4 yıllık eğitim-öğretim programları uygulayacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. Bütün bu düzenlemeler sürecinde önemli aşamalar kaydeden Gazi Eğitim Fakültesi; örgün ve yaygın eğitimin her kademesi için öğretmen, yönetici, denetici ve uzman yetiştirmede köklü geçmişinden getirdiği birikim ve deneyimin çağdaş kuramlar ve araştırmalar yoluyla ortaya koyduğu bilgilerle bütünleştirerek, öğretmen eğitiminde, ulusal ve uluslar arası düzeyde eğitim politikalarının yönlendirilmesinde, bilimsel bilgi üretme ve yaymada önemli bir yere sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research examines the development in Gazi Education Faculty between 1982 and 2004, and handles its place and importance in the Turkish teachers training system. ?Secondary Teachers Training School? was established in 1926 with the aim of raising teachers for middle schools and has served under the name of ?Gazi Education Institute? until 1978. In 1979-80, this institution was restructured under the name of ?Gazi Higher Teachers School? where its education period was increased from 3 years to 4. This institution was attached to Gazi University under the name of ?Gazi Education Faculty? in 1982 where the duties of raising teachers were transferred to the universities. Gaining a new status, structure, and function, Gazi Education Faculty has shown a significant development so far. With the regulation in 1992, the Higher Education Schools (4 year) were attached to Education Faculties as Primary School Teaching Program. Again with that regulation, Physical Education and Sports Department was attached to the Rector?s office ad Higher School of Physical Education and Sports. Education faculties were organized within the scope of Higher Education Board of Turkey-World Bank Pre-service Teachers Training Project between 1994 and 1998. The departments of Primary School and Computer and Teaching Technologies were opened within the scope of reorganization. The departments intended for raising secondary education teachers were reorganized to apply 5-year education programs and those intended for raising primary education teachers to apply 4-year education programs. Gazi Education Faculty which have taken important steps during all these regulatory processes have had a significant place in training teachers, in guiding education policies at national and international levels, in producing and spreading scientific knowledge, by integrating the accumulation and experience brought from its deep-rooted past with the knowledge put forward by contemporary theories and researches, to raise teachers, managers, inspectors, and specialists for every level of formal and informal education.