Konaklama işletmelerinde merkezi rezervasyon sistemleri ve örnek bir uygulama
Central reservation systems in accomodiation sector with a case study
- Tez No: 206911
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Merkezi rezervasyon sistemi, elektronik bir dağıtım kanalı ve bir veri tabanıdır. Bilgilerin hızlı, güvenilir ve en ekonomik yollardan, en çok kişiye ulaşımını sağlamaktadır. Günümüzün yoğun rekabet ortamında bilgi teknolojilerinin çok yoğun kullanıldığı bir durumda işletmenin faaliyetlerini sürdürebilmesi için önemli bir rol oynamaktadır.. Ancak küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için bilgi teknolojilerinden yararlanmak ve bir rezervasyon sistemine üye olmak maliyetli olabilmektedir. Ayrıca kullanımı konusunda zorluklar yaşanabilmektedir. Bu çalışma ile merkezi rezervasyon sistemi kullanımının konaklama işletmeleri açısından ne tür sonuçları olduğunun ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmanın araştırma bölümünde ise, bir konaklama işletmesinin, merkezi rezervasyon sistemi kullanmadan önceki satış gelirleri ile merkezi rezervasyon sistemi kullandıktan sonra ki satış gelirlerinin karşılaştırılarak, merkezi rezervasyon sistemi kullanımının konaklama işletmesine olan etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Böylece gerek literatüre gerekse turizm sektörüne rehberlik edeceği düşünülmektedir. Araştırma çalışmasının sonucu beklenenin aksine, literatürde sunulan sistemin dezavantajlarını destekleyen bir durum ortaya çıkarmıştır. Bir konaklama işletmesi için merkezi rezervasyon sistemi kullanımının avantajlı yönleri olduğu kadar dezavantajlı yönleri de bulunabilmektedir. Avantajlı yönlerinin ön plana çıkarılması için konaklama işletmesinin hangi merkezi rezervasyon sistemine üye olacağına karar vermeden önce iyi bir araştırma yapması ve kendisi için en doğru olan merkezi rezervasyon sistemine karar vermesi gerekmektedir. Ayrıca üyelik sonrası çok çalışılması ve doğru bir planlama ve uygulama süreci geçirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Central Reservation System is an electronic distribution channel and system data base. Although the information flow is very fast, reliable and economical to the users, it should also be considered that for small and medium sized establishments the system can be expensive and hard to use. On the other hand for a competitive business Central Reservation Systems are so much needed. With this study, it is aimed to figure out the Cental Reservation Systems and to show the operations in details. System is configured with screen layouts for easy understanding. Furthermore, historical progress of Central Reservation Systems is also given with this study including system connections. In search section of the study, a hotelling company is reviewed considering the profiles before and after Central Reservation System usage, consequently advantages and disadvantages of CRS usage is determined. With this study, the purpose is to compare the literature with applications in commercial establishments so as to brief the realized part of the Central Reservation Systems. The results obtained can be used for correct usage of the systems and for having best efficiency. For this purpose a Sample Event study is also executed through this study. According to the results obtained with this study, it is realized that disadvandages counted in literatures are supported. Of course, unforeseen other factors can also effect this study. Consequently, it is absolutely clear that with a good study, good decision and forced applications, Central Reservation Systems are very efficient for Hotel applications. To increase the power of competition is only possible with true usage of technology.