İlköğretim okulu görsel sanatlar dersi öğretmenlerinin görsel sanatlar dersini değerlendirmeye yönelik görüşleri
- Tez No: 215311
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Görsel Sanatlar Eğitimi dersleri okul programlarının en sorunlu alanlarındanbiridir. Sanatın işlevleri genel eğitimin işlevlerinin arkasında kalmıştır ve önem sırasıhep sonlarda yer almaktadır. Bunların başında sanat eğitimcisi yetiştiren kurumlar,okul yöneticileri, öğrenci velileri, okulların fiziki durumu ve müfredatprogramlarının yetersizliğinden kaynaklanan sorunlar gelir. Eğitim kurumlarındagörev yapan sanat eğitimcileri bu gibi problemlerle karşı karşıyadır.Sanat eğitimi, çocukların kişilik gelişimi ve topluma uyum sağlamasında okulöncesi dönemden itibaren önemli bir yer tutar. Çevre bilinci ve estetik duyarlılığıgelişmiş çocuk, sanat eğitimi sayesinde çevresindeki olumlu ve olumsuz olaylarıdaha iyi görebilir ve görsel kirliliğe karşı daha duyarlı yaklaşır. Bu nedenleilköğretimden itibaren çocuğa sanat eğitimi ve çevre bilinci aşılanmalıdır, bununtemeli de ancak eğitimle sağlanabilir.Sanat eğitiminin amacı bireyi sanat yoluyla eğitmektir. Eğitimin üç temel taşı,öğretmen, öğrenci ve eğitim programıdır. Birbirleriyle ilişkileri bulunan bu üç etkeniçinde sistemi etkileme gücü en yüksek etken ise tabi ki öğretmendir.Bu nedenle insan hayatında bu kadar önemli bir yer kaplayan sanat eğitiminigerçekleştirmek ve bu eğitimi gerçekleştirecek eğitimcileri yetiştirmekte çokönemlidir.Bu araştırmanın amacı insan hayatında bu kadar önemli bir yer kaplayansanat eğitimini gerçekleştirecek olan eğitimcilerin ve Görsel Sanatlar Eğitimialanında ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin karşılaştıkları problemlerisaptamaktır. Araştırma, İlköğretim 6, 7, 8 sınıf Görsel Sanatlar öğretmenlerininokullarda karşılaştıkları sorunları ve mevcut durumu belirlemek amacıyla yapılmıştır.iiBu amaç doğrultusunda Ankara ili merkezinde bulunan İlköğretim okullarında görevyapan görsel sanatlar öğretmenlerine kişisel bilgi formu ve anket uygulanmıştır.Anket soruları görsel sanatlar öğretmenleri ile yapılan ön görüşmeler sonucundaoluşturulmuş ve bu alanda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre değişkenlerbelirlenmiştir.Araştırma verilerinin elde edildiği anket formları, SPSS for Windows (1.00)programında çözümlenmiştir. Öğretmenlerin görüşleri tek yönlü varyans analizi (Oneway ANOVA ), t- testi, f- testi ve çapraz tablolardan yararlanılarak çözümlenmiştir.Araştırma sonucunda, Görsel Sanatlar Eğitimi dersi ile ilgili sorunlarınöncelikle başlangıç aşamasında belirlenip ve yerinde alınacak önemler ile çözümeulaşabileceği gözlenmiştir. İlköğretim okullarında görev yapan Görsel SanatlarEğitimi dersi Öğretmenlerinin karşılaştıkları problemlere dayalı çözüm önerilerigetirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main problems are The Institutions that prepave Arts Teachers, TheShool Administrators, student, parents, the physical conditions of schools and thecurriculums. The Arts teachers that are on duty on the Education Institutions arefacing those problems.The education of arts, plays an important role on personal growth and on themotivation of children with the society.With the knowledge of their environments, children with improved sensibilityof estetics can easily notice the positive or negative events going on around them sothey can behave sensitively towards the visual pollution. For this reason, artseducation and the enviromental knowledge should be taught to children since thevery early primary education. The way how to combine art with environment is alsoan important factor. The basis of this purpose is only possible with a good and propereducation.The aims arts education is educating the person with the manner of arts. Thethree virtuous Stones of this education are the teacher, the student and the educationprogramme.Among those factors which are related to each other, the one which plays themost important role on effecting the system is of course the teacher.That is why it is important to have the teachers educated who will performthis education of art which occupies a vital place in human life.ivThis investigation, has been prepared to define the current states and theproblems the teachers of 6- 7- 8 th classes of primary schools.For this purpose, a questionary and a personal information form have beenapplied to the teachers on duty in the center of Ankara. The questions that thisquestionary includes are formed by means of the interviews that were previouslyheld with the arts teachers and also by means of the observations made on thissubject. As a result the variables could have been defined.After collecting and controlling questionnaire forms, they were analysed inSPSS for Windows (1.00). The samples opinions are solved with one way varianceanalyse (One- Way ANOVA ), t-test, f- test and diagonal tables.As a result of the investigations, It is observed and conduded that theproblems of visual Arts should be defined at the beginning and that the precautionsshould be taken at the right time and level so this will help come to a better solution.Further More, Recommendations on the problems that visual Arts Teachers atPrimary schools usually face are made.v