Ortaöğretim 9.sınıflarda dil öğretiminde drama yönteminin etkililiği
The Middle lessons 9th classes tongue lessons effect of drama method
  1. Tez No: 206915
  2. Yazar: ALİ KODAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GIYASETTİN AYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu arastırmada ortaögretim 9.sınıfların Dil ve Anlatım dersinde dil bilgisi konularının ögretiminde, drama yöntemi kullanılarak etkinlikler yapılmıs ve kullanılan yöntemin ögrencilerin konuları ögrenme düzeyini arttırıp arttırmadıgını incelemek amaçlanmıstır. Bu amacı gerçeklestirmek için; Kırsehir il merkezinde 2006-2007 ögretim yılında dört ortaögretim kurumunda okuyan 100'ü deney 100'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 200 ögrenci, arastırmanın örneklemini olusturmustur. Arastırmanın modeli ise, Son-Test Kontrol Gruplu Deneme modelidir. Arastırmada, Cümle(Tümce) Bilgisi ünitesinden seçilmis Cümlenin Ögeleri konusu için drama etkinlikleri hazırlanmıstır. 08/01/2007-12/01/2007 tarihleri arasında konu, deney grubuna drama etkinlikleriyle, kontrol grubuna ise geleneksel yöntemlerle islenmistir. Konuların ögretimi bittikten sonra konularla ilgili kazanımları ölçmeyi amaçlayan 25 soruluk basarı testi her iki gruba da son test olarak uygulanmıstır. Basarı testinden elde edilen veriler bagımsız t-testiyle analiz edilmistir. Arastırmanın bulgularına göre; cümlenin ögeleri konusunda ögrencilerin ögrenme düzeyleri arasında drama yöntemiyle ders isleyen deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmustur. Bundan hareketle; 9.sınıfların Dil ve Anlatım dersinde dil bilgisi konularının ögretiminde drama yönteminin ögrencilerin ögrenme düzeylerini olumlu yönde etkileyecegi sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, during instruction of grammar in Language and Expression Course to 9th classes of secondary education, activities using drama method are performed and it is aimed to evaluate whether or not the method used has increased the level of the students in learning subjects. To realize this objective; The sampling of the study has consisted of totally 200 students; 100 students as experimental group and 100 as control group, who were attending to four secondary education institutions in the city center of Kırsehir during 2006-2007 education year. As to the model of such study is Final-Test Control Group Essay. In this study, dramatic activities have been prepared for the subject of Sentences Elements selected Sentence Knowledge unit. The subject has been discussed through dramatic activities to the experimental group and traditional method to the control group between the dates 08/01/2007 ? 12/01/2007. Upon completion of the subjects, a 25-question achievement test aiming to major the achievements concerning the subjects has been applied to both groups. The data obtained from the achievement test has been analyzed by independent t-test. According to the findings of the study; a meaningful differences in favor of experimental group who discussed the course via dramatic method has been found between the learning levels of the students regarding sentence elements. Therefore; in teaching the grammar subjects during Language and Expression course to the 9th classes, it has been concluded that the drama method would influence the learning levels of the students in an affirmative direction.