Çalışanların örgüt iklimi ve değişim tutumu üzerine bir araştırma
A study about correlation between ofemployees' organisational climate and change attitude
  1. Tez No: 545218
  2. Yazar: NECATİ YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsanlar, gereksinimlerini karşılamak, hedeflerini gerçekleştirmek için her zaman işbirliği yapma gereksinimi duymuşlar ve bu amaçlarla bir araya gelerek örgütleri oluşturmuşlardır. Örgüt bireylerin işbirliği gereksiniminden doğar. Sosyal bir varlık olan insan, bireysel gücünü aşan hedeflerine erişebilme amacıyla, içinde yaşadığı toplumun diğer bireyleri ile işbirliği yapar. İşbirliği toplumsal hayatın temel taşıyıcısıdır. Hızla değişen bir bilgi ve teknoloji çağında olmamız, toplumu ve dolayısıyla örgütleri değişime zorlamaktadır. Bu nedenle örgütler kendilerini sürekli olarak değişen koşullara uydurmak zorundadırlar. Bazı sorunlar çözüme kavuşturtulurken, yeni sorunlarla da karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu nedenle yöneticilerin örgütsel değişimin başarı ile gerçekleştirilmesi konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmalarını gerektirmektedir. Bu çalışma, örgütsel iklimi, örgütsel değişim sürecinin işgörenlerce algılanma düzeyini ve örgüt iklimi ve değişim arasındaki ilişkiyi tespit edebilmek amacıyla hazırlanmıştır. Uygulama kısmında Sakarya ilinde sanayi sektöründe çalışanların görüşleri alınarak sonuçlara ulaşılmaya çalışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
People always felt obliged to cooperate each other to meet their needs, to achieve their goals. The organizations arise from the needs of human and they have the function to fulfil them. Man as a social being, cooperates with other members of the society and strives for attainment of the objectives which are beyond his individual power. Cooperation is the main bearer of social life. The fact that we are in an era of fast development of information and technology is forcing society and organizations to change. For this reason, organizations have to adapt themselves to ongoing changing conditions. These changes in the organizations are facilitating the solution of the current problems of today's organizations but simultaneously they are producing new difficulties. Whether it is production increase, adaptation to a new technology or a new method of working, the main problem in the changing management is the resistance of employees to accept the changes. For this reason, managers need to have sufficient knowledge and experience about the success of organizational change.This study has been prepared in order to determine the organizational climate, the level of attitude to organizational change process by the employees and the relationship between organizational climate and change. In the application part, the opinions of the employees in Sakarya province were tried to be obtain.