Okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin fen etkinliklerineilişkin yeterliliklerin belirlenmesi
Satisfactorinesses of the preschool teacher aboutthe scienceactivities in preschool
  1. Tez No: 206919
  2. Yazar: SAİDE ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ALİSİNANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Okul öncesinde fen eğitiminin önemini vurgulamak ve okul öncesi eğitimkurumlarımda görev yapan öğretmenlerin, günlük eğitim programında yer alanfen etkinliklerindeki yeterliliklerini ve beklentilerini ortaya koymak buaraştırmanın amacını oluşturmuştur. Araştırma okul öncesi öğretmenlerinin, okulöncesinde fen eğitiminin önemini kavramaları ve fen etkinliklerini planlama veuygulamada karşılaştıkları güçlüklerin giderilmesi için girişimlerde bulunulmasıaçısından önem taşımaktadır.Araştırmanın örneklemine, Ankara ili, merkez ilçelerden Yenimahalle,Çankaya, Keçiören, Etimesgut, Altındağ ve Sincan'da ulaşılabilen, resmi ve özelokul öncesi eğitim kurumlarında çalışan 232 öğretmen alınmıştır. Araştırmadaveri toplama aracı olarak, ?Kişisel Bilgi Formu?, araştırmacı tarafında geliştirilenve 29 maddeden oluşan, ? Okul Öncesi Öğretmenlerinin Fen Etkinliklerine İlişkinYeterliliklerini Belirleme Ölçeği? ve öğretmenlerin fen etkinliklerine ilişkinbeklentilerini ortaya koymak için hazırlanmış 9 sorudan oluşan ?Anket Formu?kullanılmıştır. Araştırma bulgularının yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyiesas alınmıştır. Analizler, SPSS 11.0 programı kullanılarak yapılmıştır.Araştırmada okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerinfen etkinliklerine ilişkin yeterliliklerinin öğretmenin yaşına, kıdem durumuna,görev yaptığı ve mezun olduğu okula göre anlamlı bir farklılık yaratmadığısonucuna ulaşılmıştır. (P>0.05).Öğretmenler genel olarak okul öncesinde fenetkinliklerine ilişkin yeterli olmalarına rağmen, öğretmenlerin fen etkinlikleriniplanlama ve uygulama düzeyinde bazı sorunlar yaşadıkları ve fen etkinliklerinidüzenli olarak uygulayamadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin okulöncesi fen etkinliklerine yönelik bilgilerini uygulama düzeyine aktarabilmeleriiçin bu konuda okul öncesi öğretmenlere ve öğretmen adaylarına ışık tutacakeğitim materyallerinin hazırlanması, hizmet içi kurslar, atölye çalışmaları veseminerler düzenlenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this research are; emphasizing the education of science in earlyeducation and ascertaining satisfactorinesses of the teachers in the earlyeducation foundations on the science activities. Understanding the importance ofthe science in early education is very important for early education teachers forremoving the emergent difficulties while applying the science activities.In research assumed that teachers answered the questions honestly inquestionnaire.Research is limitted by the early education teachers that work atformal and special schools in boroughes of Ankara. These are; Yenimahalle,Çankaya, Keçiören, Etimesgut, Altındağ and Sincan.232 early education teachers included to the research. In research thequestionnaire is used that is individual information form and have 29 clauses, 9questions that determine the satisfactorinesses of the teachers about the scienceactivities. .In interpreting symptom of the research we took 0.05 meaningfulnesslevel. Analises are accomplished by the software; SPSS 11.0.The results are showing that satisfactorinesses of the early educationteachers don?t change according to their age, seniority, graduated school andcompany that he/she is working. (P>0.05)Also, results are showing that, teachers have satisfactorinesses about thescience activities but they have a problem while applying the plans and schemesabout the science activities.For transfering and applying the information about the science activities,courses and seminers should be given and education materials should beconstructed to the early education teachers.