Sanat eğitim programının üst sosyo-ekonomik düzeyden gelen altı yaş üstün yetenekli çocukların çizim becerilerine etkisi
The Effect of art education program on drawing skills of six year-old gifted children from high socio-economic status
- Tez No: 206920
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. FULYA TEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
B u araştırma Sanat Eğitim Programı'nın altı yaş üst sosyo-ekonomik düzeyüstün yetenekli çocukların çizim becerilerine etkisinin incelenmesi amacıylayapılmıştır.A raştırmanın örneklemini oluşturmak için üst sosyo-ekonomik düzeydekiçocukların devam ettiği okullar belirlenmiş, uygulama için izin veren okullararasından anasınıfında bulunan öğrenci sayısı fazla olan okullar tercih edilmiştir.2004-2005 öğretim yılında bu okullara devam eden öğrencilere önce Goodenough-Harris Adam Çizme Testi uygulanmıştır. Bu testten 110 ve üzeri Zeka Bölümünesahip olduğu belirlenen öğrencilere TKT 5-7 uygulanmış ve bu test sonucunda 130ve üzeri ZB'ne sahip olduğu belirlenen 26 kız,26 erkek olmak üzere toplam 52çocuk araştırma kapsamına alınmıştır.A r a ştırmada ön test, son test ve kontrol gruplu araştırma deseni içindeçalışılmıştır. Bu çalışmada deneysel işlemde kullanılmak üzere Sanat EğitimProgramı geliştirilmiştir. Sanat Eğitim Programında yer alan ilk yedi oturum ve buoturumlara ilişkin eğitim materyalleri Silver Sanat Eğitim Programı'ndan alınarakgeliştirilmiştir. Geriye kalan on bir oturum ve bu oturumlara ilişkin eğitimmateryalleri ise araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Bu program çerçevesinde ,deney grubuna altı hafta süreyle ,haftada üç gün olmak üzere 18 oturumdan oluşan30'ar dakikalık eğitim uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir eğitimverilmemiştir.A raştırmada hem deney hem de kontrol grubunda yer alan çocuklara önce öntest olarak Silver Çizim Testi uygulanmıştır. Sonra deney grubuna Sanat EğitimProgramı uygulanmıştır. Daha sonra hem deney hem de kontrol gruplarına SilverÇizim Testi son test olarak uygulanarak,eğitim sonucunda fark olup olmadığıincelenmiştir.iiB u çalışmada; Sanat Eğitim Programının deney grubu üzerindeki etkisiincelenirken; deneysel işlemin etkisi tek faktör üzerinde tekrarlı ölçümler için ikifaktörlü ANOVA ile test edilmiştir. Burada; deneysel işlemin etkisi grup* ölçümünortak etkisiyle görülmektedir. İlgili analiz sonuçları yorumlanırken bu noktaüzerinde durulmuştur. Sanat Eğitim Programına katılan öğrencilerin çizim becerileriile cinsiyet arasındaki ilişki Mann Whitney U Testi ile test edilmiştir. Sanat EğitimProgramına katılan öğrencilerin çizim becerileri ile okul öncesi eğitimi alma süresiarasındaki ilişki ise Kruskal Wallis H Testi ile test edilmiştir.D eney ve kontrol gruplarının Silver Çizim Testi öntest-son test sonuçlarınagöre; Sanat Eğitim Programına katılan çocukların çizim becerilerinde ,bu türprograma katılmayan öğrencilere göre anlamlı bir gelişme olduğusaptanmıştır(p.05). Programa katılançocukların Silver Çizim Testi öntest ve sontest puanları ile okul öncesi eğitimi almasüresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır( p>.05).
Özet (Çeviri)
This research has been conducted for the purpose of unraveling the effect of arteducation program on drawing skills of six year-old gifted children from hıgh socıoeconomicstatus..For exemplification purposes, schools which contain children with high socioeconomicstatus have been detected. Among the schools that gace permission toconduct this study, those with higher pre-elementary school enrollment rates havebeen chosen. In 2004-2005 academic year, the students were first subjected to theGoodenough- Harris Draw a Man Test . Those studenst who demonstratedintelligence of 110 or higher were subjected to a second test called TKT 5-7.According to the results of this second test, 26 female and 26 male students whoscored above 130 were included in this study.T his research took place in a pre-test, final test and a control group researchfashion. In this study, an art education program was developed as an experimentalbasis. The first seven sections of this program along with the educational tools weredeveloped in reference to the Silver Art Education Program. The next eleven sectionsand the accompanying educational tools were developed by the researcher. Withinthe framework of this program, the experimental group was subjected to a training of30 minutes consisting of 18 sections, three days a week for six weeks. The controlgroup was not subjected to any form of training.I n the first stage of this study, both the children in control group and thechildren in the experimental group were subjected to the Silver Drawing Test. Later,the experimental group was subjected to the Art Education Program. In the finalstage, Silver Drawing Test was administered to both groups once more to see thepossible effects of the Art Education Program.viIn this study, while analysing the effects of the Art Education Program on theexperimental group; the effects of the experiment were tested by ANOVA. Here, theeffects of the experiment are observed simultaneously with grouping. This has beenthe focus of the commentary on this analysis. The relationship between drawingskills and gender among the students participating in the Art Education Program wastested using the Mann Whitney U Test. On the other hand, the relationship betweendrawing skills and the duration of pre-school education has been tested using theKruskal Wallis H Test.According to the performed tests, a considerable amount of development indrawing skills was observed among the children who participated in The ArtEducation program compared to those who did not (p.05). Similarly, therelationship between the pre and final test results of the Silver Drawing Test andduration of pre-school education has also been found to be insignificant ( p>.05).