Akademik çelişki tekniğinin öğrencilerin coğrafya derslerindeki başarı ile güdü üzerindeki etkileri
The Effect of academical contradiction on the motivation of the students in geography classes
  1. Tez No: 206918
  2. Yazar: TURAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Öğretim metotları başarıya ulaşmak için başvurulabilecek en etkili, uygun ve kısa yoldur. Bu araştırmanın amacı, coğrafya öğretiminde geleneksel öğretim yönteminin mi, yoksa işbirlikli öğrenme yöntemlerinden biri olan akademik çelişki yönteminin mi daha etkili olduğunun saptanmasıdır. Araştırmanın evrenini, 2005-2006 Öğretim Yılı'nda Çubuk İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne devam eden 9/A ve 9/B sınıflarındaki öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda; cevapları aranan problemlere yönelik hazırlanıp, uygulanan öntest, sontest ve anketler aracılığı ile elde edilen veriler, betimsel istatistikler olan frekans, yüzde ve aritmetik ortalamaları hesaplanarak mevcut yorumlar yapılmıştır. Araştırmada öğrencilerin geleneksel yöntemlere bağlı kalınarak işlenen derslerde sıkıldıkları ve güdülenmelerinin zor olduğu görülürken akademik çelişki yöntemi ile işlenen derslerde derse ilgi ve katılımın daha yüksek olduğu görülmüştür. Öğrencilerin büyük bir bölümü sadece coğrafya derslerinin değil aynı zamanda diğer derslerinin de bu yöntemle işlenmelerini istemişlerdir. Öntest sonrasında az da olsa kontrol grubu lehine olan başarı düzeyi farklılığının sontest sonrasında deney grubu lehine değiştiği açık bir şekilde görülmüştür. Araştırma sonunda ortaya çıkan sonuçlara bağlı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Methods of education are the most effective, appropriate and the shortest ways to apply in order to get to success. The aim of this research is to be determined whether traditional methods of teaching or the method of academic contradiction that is one of the methods of collective teaching is more effective on teaching of geography. The content of the research consist of the students who attend 9/A and 9/B classes in Çubuk Secondary School for the training of Islamic religious personel. Through the aim of the research, the comments of veries gathered through the first and last tests and the surveys which were prepared and carried out aiming at problems of whose answers were looking for, were made. In the research, it was seen that students were bored and had difficulties to get motivation in the coarses which were applied being devoted to traditional methods. On the other hand, it was seen that interest and attendance in coarses which were applied with the method of academic contradiction, were higher than the other method. Though it was a little, it was clearly seen that after the first test, the difference in the degree of success which was in favour of the control group changed in favour of the group of experiment after the last test. Being devated to the results that came out after the research, the advices which the researcher suggested take place.