Lise I. sınıf öğrencilerinin dış kuvvetler ünitesindeki akarsular konusundaki temel kavramları öğrenme düzeylerinin tespiti ve bu düzeyin yükseltilmesi
- Tez No: 206921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dış kuvvetler Ünitesindeki Akarsular konusunda öğrencilerin hatalı öğrendiğikavramların tespitini yaparak bu hataların en aza indirilmesine yönelik olarak yapılanbu deneysel çalışma Mardin İli Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Milli Piyango Lisesi9-A ve 9-B sınıflarında yapılmıştır.Çalışmada Akarsular konusunun seçilmesindeki başlıca neden Akarsukonusunun Dış Kuvvetler Ünitesindeki en önemli konu olması, Ülkemiz'de ve ortaKuşakta en etkili dış kuvvet olması ve konuda çok sayıda öğrenilmesinde zorlukçekilen kavramların bulunmasıdır.Araştırmaya ait veriler elde etmek için, öncellikle Akarsular konusunda geçenkavramların hangilerini öğrencilerin yanlış öğrendiğini tespit etmek amacıyla bukonuların daha önce öğrenimini görmüş 10. sınıf öğrencilerine bilgi testiuygulanmıştır. Uygulanan test sonucundan elde edilen verilere göre öğrencilerin yanlışöğrendikleri kavramlar tespit edilmiş ve bu yanlış öğrenilen kavramların düzeltilereköğrenci başarısını arttırmaya yönelik olarak uygulamaya geçilmiştir. Yanlış öğrenilenkavramların düzeltilmesi ve öğrenci başarısını arttırmaya yönelik olarak deneygrubuna gösteri, Bilgisayar destekli ve tartışma yöntemleri uygulanırken kontrolgrubuna ise anlatım ve soru-cevap yöntemleri uygulanmıştır. Araştırma sonucundaelde edilen bazı bulgular şunlardır:1- Akarsular konusuna ait kavramlarda öğrencilerin en fazla hata yaptığıkavramlar; Talveg, Denge Profili, Kanyon Vadi, Boğaz Vadi, Taraça (Seki),Menderes (Büklüm) vb. olarak sıralanabilir2- Akarsular konusunda geçen kavramların öğretiminde gösteri, BilgisayarDestekli ve tartışma yöntemi anlatım ve soru-cevap yöntemlerine göre öğrencibaşarısını arttırmada daha etkilidir.II3- Akarsular konusunda geçen kavramların öğretiminde kullanılan gösteri vetartışma yöntemlerini desteklemek amacıyla kullanılan görsel araç-gereçlerin(model, kavram haritası, Bilgisayar, tepegöz saydamları vb.) öğrenci başarısınıarttırmada etkili olduğu söylenebilir.Sonuç olarak başta Akarsular konusunda geçen kavramlar olmak üzere coğrafyakonularında geçen diğer kavramların öğretiminde öğrenci merkezli öğretim yöntemleriile görsel araç-gereç kullanımının öğrenci başarısını arttıracağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This experimental study, aimed at minimizing the mistakes by determining theconcepts learned by mistake by students in the topic of Streams in the unit of Exteriorforces, has been applied to 9/A and 9/B classes in Milli Piyango High Schooldependent on the directorship of Education in Mardin.The principal reason why the topic of Streams has been chosen in this study isthat this topic is the most important topic in the unit of Exterior forces, the mosteffective force in both our country and the temperate zone, and this topic has lots ofconcepts which are difficult to learn.To get the datum related to the research, a knowledge test, firstly to determinewhich concepts are by mistake learned by students in the topic of Streams, has beenapplied to the students of 10th classes who have already studied thesetopics.According to the datum from the consequences of this applied test, the conceptslearned by mistake by students have been determined and correction of these conceptslearned by mistake is aimed at increasing the students? success.W heras a presentation, computer-assisted and argumentative methods havebeen applied in the experiment group, narration and question methods have beenapplied in the control group to correct the concepts learned by mistakes and increasethe students? success.Here are the findings from the consequnce of research;1- The concepts mostly done by mistake by students in the topic of Streams can beclassified as;Thalweg, Balance Profile, Canyon Valley, Sound Valley, Terrace,Meander, and etc.2- Presentation, computer-assisted, and argumentative method are more effective inincreasing the students? success than narration and question answer method.IV3- I t can be said that the visual equipments ( Model, Concept Map, Computer,Projector,etc.) used to maintain presentation and argumentative methods in teachingthe concepts of the topic of Streams are effective in increasing the students? success.A s a consequence, it can be said that teaching method centrallized in studentsand the use of visual equipments in the teaching of concepts which are firstly in thetopic of Streams and in the other geography topic will increase the students? success.