Ailelerin bireysel kredi ve kredi kartı kullanım durumunun incelenmesi
Examining the state of using the families personel creditand credit card
- Tez No: 206922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER TOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma ?Ailelerinin Bireysel Kredi ve Kredi Kartı KullanımDurumunun İncelenmesi? amacıyla planlanmıştır. Ailelerin bireysel kredi ve kredikartı kullanım durumuna ilişkin sorunların saptanması amaçlanmıştır.?Ailelerinin Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Kullanım Durumununİncelenmesi? amacıyla yapılan bu araştırma; Gazi Üniversitesine bağlı Tıp Fakültesi,Eğitim Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Endüstriyel Sanatlar Fakültesi, Öğrenciİşleri Daire Başkanlığı ve Mediko Sosyal Merkezinde yürütülmüştür. Çalışmanınörneklemini Gazi üniversitesinde 2004-2005 eğitim döneminde görev yapan 132akademik personel ve 108 idari personel oluşturmaktadır. Araştırma evrenindekibireylerin eğitim, sosyo ekonomik seviye gibi herhangi bir özelliğine göre farklılıkbulunmasından dolayı, evrendeki bireyler sahip oldukları unvana göre bu araştırmadada tabakalandırılmıştır. Sonra basit rast gele örnekleme göre her tabakadan yeterikadar denek seçilmiştir.Araştırmada survey yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında ankettekniği kullanılmıştır. Anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümdeailelerin demografik özelliklerine ilişkin bilgiler; ikinci bölümde ailelerin bireyselkredi kullanım durumu; üçüncü bölümde ise ailelerin kredi kartı kullanımdurumunun saptanması amacını taşımaktadır.Anket verilerinin analizinde SPSS 11.5 paket programı kullanılmıştır.Araştırmadaki demografik bilgiler ve birden fazla seçeneğe cevap verilen sorularınyüzde ve frekans değerleri alınmıştır, diğer sorularda; beşten büyük ve boş olmayangözenekli tabloların aritmetik ortalama, standart sapma ve kikare (x2) değerlerialınmıştır. 3'lü likert ölçekli sorulara ise varyans analizi uygulanmıştır.Araştırmaya katılanların yarıdan fazlası bireysel kredi kullanmıştır. Ailelerinçoğunluğu son dört yıl için de en fazla bir yada iki defa kredi kullanmıştır. Ailelerçoğunlukla otomobil daha sonra konut sahibi olmak amacıyla kredi almıştır. Kredialırken en fazla 12 ay ? 18 ay ve 5 yıl ve üzeri borçlanmışlardır. Ailelerin büyükiiçoğunluğu kredi alırken banka faizlerini araştırdıklarını söylemişlerdir. Bireyselkredi alırken ailelerin büyük çoğunluğu sözleşmelerde faiz konusuna dikkatettiklerini belirtmişlerdir.Araştırmadaki ailelerin çok büyük bölümü kredi kartı kullanmaktadır. Ailelerçoğunlukla ATM ve banka kredi kartı sahibidirler ve kredi kartlarını en fazla malsatın almak amacıyla kullanmaktadırlar. Aileler kredi kartı harcamaları ödemelerindeçoğunlukla hesap özeti ellerine geçinde tamamını ödemektedirler. Kredi kartı alırkenbanka faizlerinin araştırılması konusunda idari personel akademik personele göredaha dikkatli davranmaktadır. Aradaki fark manidardır. Aileler kredi kartısözleşmelerinde en fazla kredi harcama limitine dikkat etmektedirler.Araştırmanın sonucunda araştırma kapsamındaki kişilerin bireysel kredi vekredi kartı kullanımı konusunda çok fazla problem yaşamadığı söylenile bilir. Oysatoplumumuzda büyük bir sorun olarak kredi kartı borçlarının ödenememesine bağlıproblemler yaşanmaktadır. Eğitim kurumlarının her aşamasında ve basılı ve görselyayın organlarında ekonomik kaynakların kullanımı konusunda insanların daha fazlabilinçlendirilmesi için çalışmalar yapılması gerekmektedir. Ayrıca Aile Ekonomisialanında bu konudaki çalışmalara daha fazla yer verilmesi ve yapılan çalışmanındaproblemin çözümüne ve yeni araştırmalara yönelik öneriler getirmesi ümitedilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was planned for the aim of ?examining the state of using thefamilies? personal credit and credit card.?It is also aimed to determine the problemsrelated with the state of the families? personal credit and credit card.This research that is made for the aim of ?examining the state of using thefamilies? personal credit and credit card? was held in Faculty of Medicine, Faculty ofEducation, Faculty of Vocational Education,Industrial Arts EducationFaculty,Precidency of Students Affairs and Medico Social Center bound toUniversity of Gazi. The samples of the research was made by 132 academic staff and108 administrative staff that works in University of Gazi in 2004-2005 educationterm. Because the individuals in the research have different education, socioeconomic level, they have been classified in this research too according to their titlethey have. Later on, from every class, abundant test subject was chosen simple andby chance.In the research Survey Method was used. Questioneer technique was used incollecting the data. Questioneer form consist of three section. In the first sectionthere are information about the demographic features of the families, in the secondsection there are the state of family?s personal credit use, in the third section there arethe state of family?s credit card use.In the analysis of questioneer data, SPSS packet programme was used. Thedemographic information in the research and multiple-choice questions? percantageand frequency values are taken, in other questions; arithmetic avarage, standartdeviation and X2 values are taken of the tables which are bigger than five and are notempty. Variance analysis was used to the trio likert measured questions.More than half of the participants to the research have used personal credit.Most of the families have used credit once or twice in the last four years. Familiesused credit mostly to buy a car then to buy a house. While taking the credit they gotinto debt for 12-18 months and 5 years and over. Most of the families said that theysearched the bank interests before taking the credit. While taking the personal creditmost of them said that they pay attention to the interest in the contracts.ivMost families in the research use credit card. Families mostly have ATM andbank credit card and they mostly use the credit cards to buy property. They mostlypay back the complete debt of the credit card when they get the payment summary.While taking credit card administrative staff behaves more carefully than academicstaff about searching the interest rates. The difference between them is significant.Families mostly pay attention the spending limits in the credit card contract.At the end of the research it can be said that the persons in the research do nothave too much problems about using personal credit and credit card. But in oursociety there are lots of problems related to not paying the debts of the credit cards.In every steps of the education and in written and visual media much more studiesshould be done to make the people conscious about how to use the economic sources.Furthermore in Family Economy branch it is hoped that much more researchesshould be done about this topic and it is also hoped that these researches should bringnew suggestions to solve the problems and make new researches.