Ortaöğretim matematik derslerinde ev ödevlerine yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri (Ankara ili Çankaya ilçesi örneği)
Techers and students opinion about homework in high scools mathematic lessons (example of Ankara city Çankaya county)
- Tez No: 206924
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaöğretim matematik dersinde ev ödevlerine yönelik öğretmen ve öğrenci görüşlerini belirlemektir. Araştırmada ilk olarak ilgili literatür taraması yapılmış, ev ödevleri ile ilgili yapılan çalışmalar incelenmiştir. Bu araştırma için ev ödevleriyle ilgili öğretmen ve öğrencilerin görüşlerini belirlemek amacıyla bir anket geliştirilmiştir. Buna ek olarak öğretmenlerin daha ayrıntılı görüşlerini saptamak için gönüllülük esasına göre belirlenen on öğretmenle görüşme yapılmıştır. Öğretmen ve öğrencilere uygulanan anket iki bölümden oluşmaktadır. Anketin birinci bölümü öğretmen ve öğrencilere ait kişisel bilgiler, ikinci bölümü matematik dersinde ödev ile ilgili sorulardan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini Ankara İli Büyükşehir Belediye sınırları içinde bulunan okullarda görev yapan 50 öğretmen, ve bu okullarda eğitim gören 200 lise bir ve lise iki öğrencileri oluşturmaktadır. Sayısal verilerin çözümlenmesinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılmıştır. Analiz sonuçları frekans (f), yüzdeler (%) ve aritmetik ortalama hesaplanarak tablolaştırılmıştır. Nitel veriler için içerik analizi yapılmıştır. Araştırmada bulgular iki aşamalı verilmiştir: 1) Öğrencilerin ev ödevlerine yönelik görüşleri ve ev ödevlerine yönelik öğretmen stratejileri konusundaki düşünceleri, 2) Öğretmenlerin ev ödevlerine yönelik görüşleri ve ev ödevlerine yönelik stratejileri.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate teachers and students opinion about homework in high schools mathematic lessons. The literature review was made at the beginning of this research. In order to collect data a survey was used for evaluate teachers and students opinion about homework. In addition to this, an interview was made with ten teachers about homework. These teachers was choosen randomly. The survey contains two parts. First part of this survey is about personal information. Second part of survey contains questions about homework. In this research the survey was carried out schools in Ankara and with 50 teachers, 10 interviewied teachers and 200 students. To analyze data, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program was used on computer. Frequencies and percentages were calculated according to the students? responces to this survey. To analyze unnumbered data was made content analyze. In this survey was given findings in two ranks. 1. Students opinion about homework and teachers? homework stratejies. 2. Teachers? homework stratejies and opinion about homework.