Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda müzik teorisi ve işitme eğitimi dersinde kazanılan bilgi ve becerilerin öğretmelik mesleğinde kullanılma düzeyleri
The Levels of usage knowledge and skills acquired in musical theory and hearing training courses given in institutions training teachers of music
  1. Tez No: 206923
  2. Yazar: CENGİZ ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda Müzik Teorisi ve İşitmeEğitimi dersinde kazanılan bilgi ve becerilerin öğretmenlik mesleğinde kullanılmadüzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılmış ve araştırma bünyesinde dersin geneliçeriğine ilişkin müzik öğretmenlerinin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmada, durum tespitine yönelik tarama modeli esas alınmış; çerçeveprograma göre uzman görüşleri alınarak geliştirilen Müzik Teorisi ve İşitme Eğitimidersinin içerikleri anket yoluyla toplanarak işlenmiş; çözüm ve yorumunda isebetimsel istatistik yöntemlerinden yararlanılmıştır.Araştırmada, evren olarak Ankara il sınırları içindeki, Milli EğitimBakanlığına bağlı, 2004?2005 öğretim yılı resmî ilköğretim okullarının ikincikademesinde (6. 7. ve 8. sınıflarda) görev yapan müzik öğretmenleri seçilmiştir.Araştırmada, müzik öğretmenlerinin, lisans öğrenimleri sırasında MüzikTeorisi ve İşitme Eğitimi dersinde kazandıkları bilgi ve becerileri, ilköğretim ikincikademedeki müzik derslerinde `kısmen' uygulayabildikleri saptanmış; elde edilenbulgular ışığında çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to assess levels of usage of knowledge and skillsacquired in Musical Theory and Hearing Training courses in institutions trainingteachers of music, and to determine views of teachers of music on the general contentof the course.A survey method was selected as a base to evaluate the overall condition, thecontent of musical hearing training developed through the expert opinions inaccordance with the determined curricula was analyzed through questionnaires, andfor the comments of the results descriptive statistical method was benefited from.The study included teachers of music in the second grade of public primaryschools affiliated with Ministry of National Education (6th, 7th and 8th years) inAnkara in 2004-2005 instructional year.The study revealed that teachers of music“partly”applied the acquiredknowledge and skills through Musical Theory and Hearing Training courses in BAperiod in music lessons in the second grade of primary education, and somesuggestions were made in light of the results.