2000 yılı fen bilgisi ve 2004 yılı fen ve teknoloji dersi öğretim programlarının bilimsel süreç becerileri yönünden karşılaştırılması
- Tez No: 206926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, 2004 yılı fen ve teknoloji dersi öğretim programı ile 2000 yılı fenbilgisi dersi öğretim programını, öğrencilerin bilimsel süreç becerilerinigeliştirmekteki etkisi açısından, karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır.Çalışmada, 2000 yılı fen bilgisi dersi öğretim programı ve 2004 yılı fen veteknoloji dersi öğretim programı ile öğrenim görmüş öğrencilerin bilimsel süreçbecerileri arasında; kız ve erkek öğrencilerin bilimsel süreç becerileri arasında; üst vealt sosyo-ekonomik düzeydeki öğrencilerin bilimsel süreç becerileri arasında anlamlıbir fark olup olmadığı araştırılmıştır.Bunun için Amerika'da geliştirilen ve tarafımızdan Türkçe'ye çevrilen?bilimsel süreç değerlendirme? testi kullanılmıştır. 40 sorudan oluşan testte, gözlem,sınıflama, çıkarım yapma, tahmin etme, ölçme, verileri kaydetme, sayı-uzay ilişkisikurma, işlevsel tanımlama, hipotez kurma, deney yapma, değişkenleri belirleme,verileri yorumlama ve model oluşturma olmak üzere 13 bilimsel süreç becerisiölçülmektedir. Testin güvenirlik katsayısı 0,810 olarak bulunmuştur. Öğrencilereuygulanan test sonuçlarını değerlendirmek için bağımsız örneklemler için t testiyapılmış ve SPSS 13.0 istatistik programı kullanılmıştır.Araştırmaya 2004 yılı fen ve teknoloji dersi öğretim programı ile öğretim vereniki ve 2000 yılı fen bilgisi dersi öğretim programı ile öğretim veren üç olmak üzereAnkara'da bulunan toplam beş ilköğretim okulu katılmıştır. Bilimsel süreçdeğerlendirme testi bu okullardaki ilköğretimin 5. sınıfını tamamlamış toplam 457öğrenciye uygulanmıştır.Yapılan bu araştırma ile ilköğretim öğrencilerine bilimsel süreç becerilerinikazandırmada, bilimsel süreç becerilerinin kazandırılmasının esas alındığı 2004 yılıfen ve teknoloji dersi öğretim programının, 2000 yılı fen bilgisi dersi öğretimprogramından daha başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to compare the science and techonologycurriculum of the 2004 with the science curriculum of the 2000 in their effects ondeveloping the students? scientific process skills.In the study, it was searched if there is a meaningful difference between thescientific process skills of the students who were educated via thew sciencecurriculum of the 2000 and science and technology curriculum of the 2004; betweenthat of the male and the female students; between that of students belonging to a highand low socio-economic level.For this reason, ?scientific process assessment test?, which was developed inUSA and was translated into Turkish, was used. In the forty question test, 13scientific process skills ? observation, classification, inferring, prediction, measuring,recording data, making relation number-space, defining operationally, formulatinghypotheses, experimenting, recognizing variables, interpreting data and modeling ?were measured. The reliability coefficient of the test was found to be 0,810. Inevaluating the results of the test which was applied to the students t- test was used forindependent samples. The results of the t-test were found out by using SPSS 13.0statistic programme.A total of five primary schools in Ankara, two of which trained in accordancewith the science and technology curriculum of the 2004 and three of which trained inaccordance with the science curriculum of the 2000, took part in the search.Scientific process assessment test was applied in these schools to a total number of457 students who had finished their fifth grades.In the study, it?s been found out that the science and technology curriculum ofthe 2004, which is based on the acquisition of scientific process skills, is moresuccessful than the science curriculum of the 2000.