Önörgütleyicilerden tümevarım yöntemi ile Türkiye iklimini etkileyen faktörlerin öğretimi
Preorganization induction tecnigue with Turkey climate
- Tez No: 206933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET KARABAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Önörgütleyicilerden Tümevarım Yöntemi ile Türkiye İklimini Etkileyen Faktörlerin Öğretimi isimli bu çalışma Coğrafya öğretiminde çok geçerli ve verimli olabileceği düşünülen bir yöntem üzerine hazırlanmıştır. Teze konu olan Önörgütleyicilerden Tümevarım Yöntemi esas itibarı ile edinilmiş bilgilerle, edinilecekler arsında bağ kurma temeline oturtulmuştur. Öğrenilmişler kendisinden sonra gerçekleşecek öğrenmeler için zemin oluşturacak şekilde düzenlenmiştir.Bilgiler öğrencilere hazır olarak sunulmamış, önceden öğrendikleri bilgileri, haritaları, grafikleri ve şekilleri kullanarak yeni bilgiye kendilerinin ulaşmaları amaçlanmıştır. Yöntemin uygulama aşaması ortaöğretim 9. sınıf öğrencileri üzerinde uygulanmıştır. Öğrencilerden 20 `şer kişilik iki grup oluşturulmuştur. Grupların birine Türkiye İklimini Etkileyen Faktörler konusu araştırmada savunulan `'Önörgütleyicilerden Tümevarım Yöntemi'' ile sunulmuştur. Sonrasında her iki gruba da çoktan seçmeli sorulardan oluşan sınav uygulanmıştır. Sınav soruları Türkiye İklimini Etkileyen Faktörlerin ölçülmesi üzerine hazırlanmıştır. Sonuçta Önörgütleyicilerden Tümevarım Yönteminin uygulandığı gruplarda, derse aktif katılımın gerçekleştiği, öğrencilerin ilgisinin çekildiği ve başarının diğer gruba göre yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Önörgütleyicilerden Tümevarım Yöntemi ile Türkiye İklimini Etkileyen Faktörlerin Öğretimi this named study has been preparet over a method that will be able to very in use and efficient for Geography education. In the first step, there were great literature studyings bools that are written about the education sciences, theses which are related to teaching geography were examined. This tecnique that become a subject of our thesis is especially based on making relationship between information that was acquined and that will be acquined. Acquined information is stated such that it will be a ground for the new learnings. Information isn?t given to the students but it is aimed to make students use their acqired learnings, maps, graphics, forms to go new data by themselves In the execution step of this study appired to the students on the 9. class of high school. We make two groups that occuned from 20 students. The subject of the factors that effect Turkey Climate that was taken as Preorganization Induction Tecnique was presented to one of these groups There was a multiple choice test for the each group, questions was based on the factors that effect Turkey Climate Finally ın the group in wich preorganization induction tecnigue was applied, it was concluded that students get involve to the lessons more actiualy and they one more interested as a result the sucuess is higher.