İlköğretimde sosyal bilgiler öğretiminde karikatür kullanımı
The Usage of caricature in teaching social studies at junior high school
  1. Tez No: 206934
  2. Yazar: ENVER DURUALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Sosyal Bilgiler öğretiminde kullanılabilecek karikatürler,yapılandırmacı (constructivist) yaklaşımı temel alan bir öğretim yöntemi olaraktanıtılmıştır. Çalışmada ayrıca, Sosyal Bilgiler öğretiminde karikatür kullanımınınöğrenci başarısına etkisi, geleneksel öğretim yöntemiyle karşılaştırılarakincelenmiştir.Karikatürlere dayalı Sosyal Bilgiler öğretiminin yararlarını belirlemekamacıyla 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Programının bir parçası olan ?Demokratik Hayat?ünitesine ilişkin karikatürler çeşitli kaynaklardan bulunmuş ve ilköğretim sınıflarındakullanılmak suretiyle yöntemin yapılandırmacı öğrenme sürecine olan katkılarıaraştırılmıştır.Araştırmanın uygulaması, 2005-2006 eğitim öğretim yılı birinci dönemindeÇankırı Merkez İsmet İnönü İlköğretim Okulu'nda iki ayrı sınıfta 60 öğrencidenoluşan örneklem üzerinde yapılmıştır. Araştırmada, ön test-son test kontrol grupludeneysel desen kullanılmıştır.Araştırmada 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Programında yer alan ?DemokratikHayat? ünitesi deney grubunda öğretim materyali olarak karikatür kullanılarak,kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemi ile anlatılmıştır.Araştırmanın verileri, ?Demokratik Hayat? ünitesine ilişkin bilgi, kavrama,uygulama, analiz düzeylerinde yazılan hedef ve davranışlar doğrultusunda hazırlananve araştırmanın ön testi ile son testinde uygulanan çoktan seçmeli (1 doğru, 3çeldirici) 40 soru ile toplanmıştır.Araştırmanın alt problemlerine ilişkin bulgular, SPSS bilgisayar programı ileanaliz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının puan ortalamalarının karşılaştırılmasıyapılırken Student T testi, deney grubunda ön test-son test ve kontrol grubunda öntest-son test puan ortalamalarının karşılaştırılmasında Eş Yapma T (Paired T) testiiikullanılmıştır. Analizlerin sonucunda, İlköğretimde Sosyal Bilgiler ÖğretimindeKarikatür kullanılarak yapılan öğretim yöntemiyle öğrenim gören öğrenciler,?Demokratik Hayat? ünitesini öğrenmede geleneksel öğretim yöntemiyle öğrenimgören öğrencilerden daha başarılı olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the caricatures that can be usable in teaching of social studiesare introduced as a teaching method that takes the constructivist approach as a basis.The effect of the usage of the caricature to the success of the student in teachingsocial studies had also been studied in comparison with the traditional teachingmethods.To point out the capabilities of teaching social studies based on caricatures,the caricatures related to ?Democratic Life? unit in the 6th class Social StudiesProgramme had been found from different sources and by using the primary schoolclasses the contributions of the method to the period of contructivist learning periodhad been studied.The application of the search had put into practice on sixty students at ÇankırıMerkez İsmet İnönü Primary School in the 1st term of the 2005-2006 education year.In the search, an experimental method had been used in pretest ? posttest groups.In the search, ?Democratic Life? unit ? takes place in 6th class Social StudiesProgramme ? had been explained by using caricature as a teaching material fort heexperiment contrany to the traditional teaching method that had been used for thecontrol group.The notions of the search were obtained with forty questions ( 1 true, 3distractons) that had been prepared in the line of informations related to ?DemocraticLife? unit with comprehension, applications, target and behaviours written at theanalyse level and applied in the pretest and posttest of search.Datas related to subproblems of the search had been analysed by using SPSScomputer programme. Comparing the avarage points of experiment and controlgroups student t test, comparing point avareges in experiment group pretest ? posttestand in control group pretest ? posttest Paired t had been used. At the and of theivanalyses students became more successful in learning ?Democratic Life? subject whohad been educated by using caricatures in the Social Studies Teaching in PrimaryEducation compared to the students who had been educated in traditional methods.