İlköğretim 5. sınıf matematik ders konularının öğretiminde drama yönteminin öğrenci başarısına etkisi
The Effect of drama management on teaching mathematics subjects in primary school fifth (5th) graders
  1. Tez No: 206935
  2. Yazar: YONCA YELİZ HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NECMETTİN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 5.sınıf öğrencilerine matematikdersinde ?Hayatımızdaki Sayılar? ve ?Geometrik Şekiller? ünitelerininöğretilmesinde, drama yöntemi kullanmanın, matematik başarısınaetkisini belirlemektir.Deneysel olarak gerçekleştirilen bu araştırmanın çalışma evreniniAnkara İli Çankaya İlçesi'nde bulanan Gazi Üniversitesi Vakfı Özelİlköğretim Okulu 5.sınıflarında öğrenim gören 50 öğrencioluşturmaktadır. Gazi Üniversitesi Vakfı Özel İlköğretim Okulu 5/Asınıfı kontrol grubu, 5/D sınıfı deney grubu olarak belirlenmiştir.Çalışmada ilköğretim 5.sınıf öğrencilerine, matematik dersinde elealınan ?Hayatımızdaki Sayılar? ve ?Geometrik Şekiller? ünitelerininöğretiminde kullanılmak üzere drama çalışmalarını içeren etkinliklerhazırlanmıştır. Araştırmada deney grubuna ?Hayatımızdaki Sayılar? ve?Geometrik Şekiller? ünitelerinin öğretimi için, drama yoluyla yapılanöğretim etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubunda geleneksel yollaöğretim uygulamaları yapılmıştır. Araştırmada ele alınan problem ve altproblemlere ilişkin verileri elde etmek için çoktan seçmeli testkullanılmıştır. Araştırmanın başında deney ve kontrol gruplarının başarıdüzeylerini belirlemek için ?Hazır Bulunuşluk Başarı Testi?uygulanmıştır. Araştırma sürecinde, deney ve kontrol gruplarında herbir kazanımın öğretilmesi tamamlandıktan 2 hafta sonra, o kazanımınbaşarıya ulaşma düzeyini ölçmek amacıyla başarı testi uygulanmıştır.Araştırma da ele alınan iki ünite 10 kazanımı kapsadığı için 10 kazanımaait 10 ?Başarı Testi? hazırlanmış ve uygulanmıştır. Veriler SPSS 11.5 ileanaliz edilmiştir.Bu araştırmada ;1. Drama yöntemi kullanılan deney grubu ile geleneksel yönteminkullanıldığı kontrol grubunun, ?Hayatımızdaki Sayılar? ve ?GeometrikŞekiller? ünitelerinden seçilen 10 kazanımla ilgili olarak hazırlanan ölçmearaçlarıyla başarı düzeyleri karşılaştırılmış; 10 kazanım için kullanılan 10tane Matematik Başarı Testi'nin 8'inde deney grubu ile kontrol grubununmatematik başarıları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farkbulunmuş,2. ?Hayatımızdaki Sayılar? ünitesi içerisinde yer alan 4.kazanım ve?Geometrik Şekiller? ünitesinde yer alan 7.kazanımı içeren MatematikBaşarı Testleri'nde deney grubu ve kontrol grubu arasında anlamlı birfark bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the affects of using drama to thesuccess in mathematics lesson of 5th grade sudents, in teaching the units `Numbersin Our Life? and `Geometrical Shapes?.For the research of this empirical study, 50 students (two classes) were takenfrom 5th grades of Gazi University Private Primary School, located in Çankayacounty in Ankara. The class 5/A was determined as the control group and the class5/D was determined as the experimental group.For this study, `teaching by using drama? program was prepared for the`Numbers in Our Life? and `Geometric Shapes? units of mathematic lesson for 5thgrades. In the research, experimental group was tought by using drama and thecontrol group was tought by traditional method without using drama. Multiplechoiced tests were used to obtain datas about problems and sub problems. In thebeginning of the research, in order to determine the success levels of experimentaland control groups, `Success Availibility Test? was applied. During the researchprocess, every two weeks after each acquisition was accomplished, success testswere applied to measure the level of success in that acquisitoion. The two unitsmentioned on this research includes ten acquisitions, therefore 10 Sucess Tests wereprepared and applied relating to these 10 acquisitions. Datas were analized by using`SPSS 11.5?.In the end of the research;1. The experimental group which the drama method was used and the controlgroup which the traditional method was used were compared in terms of success byusing measurement tools prepared for ten acquisitions from `Numbers in Our Life?and `Geometric Shapes? units. In 8 of 10 mathematics success tests used for 10acquisitions, a significant difference appeared which resulted in favor of theexperimental group.2 . In the mathematics success tests which include 4th acquisition of the unit`Numbers in Our Life? and the 7th acquisition of the unit `Geometric Shapes?, therewere not a significant difference between the experimental group and the controlgroup.