Anadolu güzel sanatlar liseleri müzik bölümlerinde uygulanan viyola öğretim programına dayalı üçüncü sınıf düzeyinde devinişsel hedeflere ulaşma durumları
The sate of reaching the pschomotor learning targets in the third grade based to the viola teaching programmes applied in the music departmans of anatolian high schools of fine arts
  1. Tez No: 206946
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. F. AYFER TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu arastırma, üniversitelerin müzik egitimi ana bilim dallarına kaynaklık eden ?Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri? nde okuyan üçüncü sınıf viyola ögrencilerinin mevcut ögretim programında öngörülen devinissel hedeflere ulasma durumlarını tespit etmek ve karsılasılan sorunlara çözüm önerileri getirmek amacı ile hazırlanmıstır. Arastırmanın amacına uygun olarak hazırlanan bir ölçek formu, tespit edilen örneklem gurubu üzerinde uygulanmıs ve elde edilen veriler, istatiksel yöntemlerle degerlendirilerek yorumlanmıstır. Arastırmadan elde edilen genel sonuç, A.G.S.L. üçüncü sınıf viyola ögrencilerinin mevcut programda öngörülen devinissel hedeflere %73.6 oranında ulasabildigi gerçegidir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in order to find out whether the third year viola students attending Anatolian High School of Fine Arts, which provides a fundamental source to the miversities? music teaching disciplines, have reached the target of psychomotor learning in the current teaching programme. A watch from prepared in accordance with the aim of the study has benn applied to the sample group. The findings of the study have statistically been analysed; calculation of % percent and frequency are given and explained. The result of the study is that the behaviours wanted to be observed in psychomotor learning for the third year viola students has been at the level of 73.6% of learning.