Metinler arasılık kavramı ve bu kavramın Türk edebiyatı öğretim programına göre hazırlanmış dokuzuncu ve onuncu sınıf Türk edebiyatı kitaplarında okutulan şiir metinlerinde uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
Intertextuality and evaluation of its applicability to the poems of 9th 10th class literature books
  1. Tez No: 206945
  2. Yazar: EMİNE ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırma, metinler arasılık ve metinler arasılığın yeni programa göre hazırlanmış lise ders kitaplarındaki şiir metinlerinde uygulanıp uygulanmadığını belirleme amacıyla hazırlanmıştır. Metinler arasılığın ilköğretim programındaki yeri, lise programındaki yeri, 9?10.sınıf ders kitaplarındaki şiir metinlerinde ne derece uygulandığı ve iki sınıfın ders kitapları arasındaki gönderim olup olmadığı başlıkları da bu araştırmanın alt problemlerini gerçekleştirmektedir. Araştırma 9. ve 10.sınıf ders kitaplarındaki şiir metinlerinin incelenmesi ve metinler arasılığa müfredatta ne kadar yer verildiğinin tespitiyle yapılandırılmıştır. Araştırmanın evrenini Ortaöğretim 9?10.sınıf Türk Edebiyatı ders kitapları oluşturmuştur. Örneklem olarak MEB tarafından hazırlanmış Türk Edebiyatı 9? 10.sınıf ders kitaplarındaki (MEB, İstanbul, 2006) 79 şiir metni incelenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, 2006?2007 öğretim yılında kullanılan ders kitapları ve bu kitaplardaki şiir metinlerindeki metinler arası gönderimler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda şiir metinlerinin; temalar arası, geleneğe, önemli kaynaklara, atasözü ve deyimlere gönderimlerde bulunduğu tespit edilmiş, fakat gönderimde bulunan şiirlerin her iki sınıf kitaplarında da kendi aralarında gönderimde bulunduklarına ve sınıflar arası gönderim yaptıklarına pek rastlanmamıştır. Sonuç olarak bu şiirlerin ders kitaplarına gelişi güzel yerleştirildiği tespit edilmiştir. Ders kitabı ve müfredat hazırlayıcılarının bu konu üzerine daha bilinçli yaklaşmaları gerektiği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation is to show the intertextuality and to see if the intertextuality is used or not in poems at high scool books - which are prepared according to new programme. The place of intertextuality in programme of primary schools, highschools, how much it is used in poems of 9th ? 10th class books and if there is a releationship between these two classes, are the subheadings of the investigation. The investigation consists of analysing the poems and how much place is given to intertextuality in curriculum at 9th ? 10th classes? books. As an example 79 poems in Turkish Literature Book 9 ? 10 investigated. (Turkish Literature 9th Class Lesson Book) (Turkish Literature 10th Class Lesson Book) (MEB, Istanbul, 2006) To gain information in this search the lesson books of 2006 ? 2007 and the transmission of the books? poems are used. In the end of this investigation we see that the poems transfer to theme, custom, important verses, proverbs and idioms. But these poems show us that they don?t transfer between classes and among themselves. As a result we see that these poems are placed to the lesson books at random. Preparatory of the lesson books and curriculum should be more careful and conscious.