Lise - 1 tarih dersinde uygulanan farklı öğrenme stratejilerinin öğrencilerin başarılarına ve öğrenilenlerin kalıcılığına etkisi
The effects of various learning strategies on students' academic achievement and endurance of their learning in freshman highschool history class
  1. Tez No: 206982
  2. Yazar: NECATİ BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HAYTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu arastırmanın amacı farklı ögrenme stratejilerinin lise I. sınıf tarih ögrencilerinin akademik basarısı ve ögrenilenlerin kalıcılıgı üzerine etkisini arastırmaktır. Arastırmada üç çesit strateji uygulanmıstır: anlamlandırma, örgütleme ve tekrar stratejisi. Bu arastırma 2002- 2003 yılları arasında Kırsehir ilinde gerçeklestirilmistir. Toplam 92 ögrenci bu arastırmaya katılmıstır. Verilerin toplanması ve analizinde deneysel arastırma yöntemi kullanılmıstır. Akademik basarı, cinsiyet ve derse devam degiskenleri göz önünde bulundurularak üç sınıf seçilerek, bunlar rast gele üç gruba ayrılmıstır. Sınıflardan ikisi deney grubu (grup A ve B), biri de kontrol grubu (grup C) olarak belirlenmistir. Grup A'da bulunan ögrenciler anlamlandırma stratejisini, grup B'de bulunan ögrenciler örgütleme stratejisini ve grup C'de bulunan ögrenciler geleneksel tekrar ögrenme stratejisini kullanmıslardır. Her üç grup da 6 haftalık (12 saatlik) bir tarih dersi almıslardır. Derste Türk Dünyası-II (13.-19. yüzyıl) ünitesi islenmistir. Dersin öncesi ve sonrasında, ögrencilerin akademik basarısını ölçen bir ön ve son test uygulanmıstır. Test soruları iki düzeyden olusmustur: bilgi ve kavrama düzeyi. Ögrencilere ayrıca kalıcılık testi de uygulanmıstır. Verilerin analizinde varyans analiz teknigi (ANOVA) kullanılmıs ve üç grubun basarı ortalamaları karsılastırılmıstır. Sonuçlarda anlamlı farklılıklar bulundugu için daha ileri bir istatistiksel analiz teknigi olan Tukey kullanılmıstır. Arastırma sonuçları göstermistir ki (1) anlamlandırma ögrenme stratejisi kullanan ögrenciler bilgi düzeyindeki soruları çözmede, diger iki gruptaki ögrencilerden daha basarılı olmuslardır, (2) anlamlandırma ögrenme stratejisi kullanan ögrenciler kavrama düzeyindeki soruları çözmede, diger iki gruptaki ögrencilerden daha basarılı olmuslardır. Ayrıca örgütleme stratejisi kullanan ögrenciler bu tür sorularda tekrar stratejisi kullanan ögrencilere göre daha basarılı olmuslardır, (3) basarı testindeki tüm sorular göz önünde bulunduruldugunda, anlamlandırma ögrenme stratejisi kullanan ögrenciler diger iki gruptaki ögrencilerden daha basarılı olmuslardır. Ancak grup B ve C karsılastırıldıgında anlamlı bir farklılık bulunmamıstır, (4) kalıcılık test sonuçları incelendiginde, anlamlandırma ögrenme stratejisi kullanan ögrenciler diger iki gruptaki ögrencilerden daha basarılı olmuslardır. Ayrıca örgütleme stratejisi kullanan ögrenciler, tekrar stratejisi kullanan ögrencilere göre daha basarılı olmuslardır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the effects of learning strategies on freshman high school students? academic achievement and retention of their learning. The learning strategies were of three types: elaboration, organization, and repetition. The study was conducted in Kırsehir in the academic year of 2002-2003. A total of 92 students participated in the study. Experimental research design was utilized in gathering and analyzing the data. Three similar classes were selected based on students? academic achievement, gender, and school attendance. The classes were randomly assigned to three groups. Two classes were the experimental groups (group A and B), and one class became the control group (group C). The students in group A used elaborative strategy; the students in group B used organizing strategy; and the control group C used traditional repetitive learning strategy. All three groups took an 6-week (12 hours) history course. The course was about Turk?s World-II (13th-19th centuries). A pre- and post-test on academic achievement were administered to the students before and after the course. The test questions were of two levels: knowledge and comprehension. In addition, students took another test on retention of their learning. In analyzing data, Analysis of Variance (ANOVA) was utilized in order to compare the mean scores of three groups. Because the results of the analysis indicated that the mean scores were significantly different from each other, a more advanced statistical analysis technique, Tukey was also used. The results indicated that (1) the students using elaborative learning strategy displayed better academic performance in solving questions at knowledge level than the students using either organization or repetition learning strategy, (2) the students using elaborative learning strategy displayed better academic performance in solving questions at comprehension level than the other groups of students. In addition, students using organization strategy demonstrated better performance than the students using repetition learning strategy, (3) regarding academic achievement at knowledge and comprehension level questions, the students using elaboration learning strategy displayed better achievement than other groups. However, there was no significant difference between group B and C, (4) concerning the retention of learning, the students using elaboration learning strategy displayed the best performance. In addition, the students using organization learning strategy also demonstrated better performance than those using repetition learning strategy.