İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım becerilerinin söz dizimi ve anlatım bozukluğu açısından değerlendirilmesi
Determination of the written expression skills of primary school 8th class students from the point of view syntax and bad expression
- Tez No: 207001
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu arastırmada, farklı sosyo-ekonomik düzeylerdeki 105 ilköğretim 8. sınıf öğrencisinin yazılı anlatım becerileri söz dizimi ve anlatım bozukluğu açısından değerlendirilmistir. Arastırmada öğrencilerden kendilerine verilen 11 konudan birini seçerek bir kompozisyon yazmaları istenmistir. Yazılan kompozisyonlarda öğrencilerin kullandıkları cümle yapıları ve yaptıkları anlatım bozuklukları incelenmistir. Çalısmada öğrencilerin toplam 1360 cümle kullandığı belirlenmistir. Bu da gösteriyor ki öğrenci basına ortalama 12,9 cümle düsmektedir. Bu cümlelerin %76'si (1041) basit, %9'u (135) birlesik, %5'i (69) sıralı, %8'i (115) bağlı cümledir. Öğrencilerin yazmıs oldukları cümleler, anlatım bozukluğu bakımından değerlendirildiğinde 12 türde toplam 311 anlatım bozukluğu tespit edilmistir. Bu anlatım bozukluklarının 72'si yanlıs anlamda kullanılan sözcükler, 36'sı gereksiz sözcük kullanımı, 11'i gereksiz tekrarlar, 1'i deyim ve atasözü yanlısı, 7'si sıra yanlıslığı, 39'u öge eksikliği, 19'u mantık yanlıslıkları, 31'i özne yüklem uyumsuzluğu, 15'i tamlama yanlıslığı, 2'si gereksiz kip ve kisi ekleri, 51'i eksik veya yanlıs ek kullanımı ve 7'si de zamir belirsizliğinden kaynaklanmaktadır. Çalısmada elde edilen bulgular ısığında, öğrencilerin yazılı anlatım becerilerinin (sözdizimi ve anlatım bozukluğu ) gelistirilmesine yönelik çesitli önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this research, 105 primary school 8th class students who have different socio-economic levels were determined in their written expression skills from the point of view syntax and bad expression. In the research, the students were asked to write a composition by selection a topic out of eleven which were given them. The structures of the sentences and bad expressions which were done in their written compositions have been investigated. It was determined that the students had used 1360 sentences. It shows that each student used 12,9 sentence awarage. 76% of these sentences (1041) are simple , %9(135) are compount sentences, %5 (69) are in order, %8 (115) are joined sentences. When the sentences are determined according to their bad expression, totally 311 bad expression were found in 12 types. 72 of them were used in the wrong meaning words, 36 of them were unnecessary word using 11 of them were unnecessary word repetitions, one of them was misure of proverb, 7 of them were syntax errors, 39 of them had missing element, 19 of them had logic errors, 31 of them had subject verb inharmonious, 15 had noun phrase errors, 2 unnecessary mode and personal ending, 51 missed or using wrong ending and 7 of them were led by uncertain pronouns. In the light of findings from the research, several suggestions were given in order to develope their written expressions skills ( syntax and bad expression)