A case study on assessing pragmatic awareness of Turkish EFL learners via speech set of complaints: A cross-cultural pragmatic perspective
Şikayetler yolu ile İngilizce edimbilimsel farkındalıklarının ölçülmesi üzerine bir araştırma: Kültürlerarası edimbilimsel bir bakışaçısı
  1. Tez No: 207002
  2. Yazar: PELİN AKINCI AKKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin edimbilimsel farkındalıkları değerlendirilmiştir. Çalışmada ana dili İngilizce olan öğrenciler(N=80) ve İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin şikayet etme strateji seçimleri karşılaştırılmıştır. Bulgular istatiksel ve sözlü olarak değerlendirilmiştir. Çalışma öğrencilerin şikayet etme stratejilerinin resmi ve resmi olmayan olmak üzere iki farklı bağlamda uygunluk ve kabul edilirlik açısından değerlendirilmelerini esas almaktadır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular göstermektedir ki; İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrenciler açısından ?şikayetler? bazı poblemlere yol açmaktadır. Bu çalışma İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin belirli bağlamlarda ?şikayet etme stratejileri? açısından edimdilimsel farkındalıklarının yükseltilmesinin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pragmatic awareness of Turkish EFL learners have been assessed. Native speakers of English n=80 considered as the control group and Turkish EFL learners n=100 were compared from the aspect of the choice of complaint strategies. The findings are interpreted statistically and verbally.. The study elicited judgements of appropriateness and acceptibility of various complaint formulations in two different situations the context of one of which is formal and the other informal. The findings from this study indicate that aspects of complaints may cause difficulties for TEFL learners. This study suggests the need to raise their pragmatic awareness of Turkish EFL learners regarding the use of complaint strategies in particular contexts.