Ankara ili pratik kız sanat okullarında uygulanan el sanatları bölümü programlarının değerlendirilmesi
The programmes that are carried out in handicraft deportment in ankara kiz sanat high school
- Tez No: 207012
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KISAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dekoratif Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu arastırmanın amacı Ankara li Pratik Kız Sanat Okulları'nda uygulanan El Sanatları Bölümü Programlarının, kursiyer görüslerine göre degerlendirilmesidir. Çalısma, tarama modeline dayalı betimsel bir arastırmadır. Arastırmacı tarafından literatür taraması yapılarak, arastırmayı olusturacak verileri elde etmek, kursiyerlere uygulanmak amacıyla anket hazırlanmıs ve uygulanmıstır. Arastırmanın çalısma evreni, 2005-2006 ögretim yılında Ankara li Pratik Kız Sanat Okulları'nda uygulanan El Sanatları Bölümü Programları'na katılan kursiyerler olusturmaktadır. Bu programda egitim alan 100 kisi örneklem olarak tesadüfi seçilmistir. Bu kursiyerlere uzman görüsleriyle hazırlanan anket uygulanmıs, elde edilen verilerin analizinde frekans, yüzde teknikleri kullanılmıstır. Arastırma sonuçlarını yorumlamak için verilerin analizinde ferkans ve yüzde dagılımları alınarak bulgular tablolarda verilmistir. Arastırmada elde edilen veriler degerlendirildiginde El Sanatları Bölümü Programlarının kursiyerler tarafından sevildigi görülmüstür. El Sanatları Bölümü Programları için ayrılmıs olan atölyeler sayı, büyüklük ve donanım açılarından yetersiz bulunmaktadır. Kullanılan araç-gereçlerin günün teknolojisine uygun olmadıgı ve sayı bakımından yetersiz oldugu tespit edilmistir. Programda bulunan kurs saatleri çogunlukla yeterli bulunmus ve kursiyerlerin amaçlarına ulastıgı görülmüstür. Programa eklenmesi gereken kursların bulundugu, var olan yeniliklerin kurslara fazla yansıtılmadıgı belirtilmistir. Kurslarda kullanılan teknolojik aletler yetersiz düzeydedir. Kurslarda olusturulan ürünlerle piyasada bulunan ürünler arasında benzerlikler oldugu görülmüstür. Kurslarda olusturulan ürünlerin sergilenme ve satıs imkanının oldugu görülmüstür. Kursiyerler malzeme temininde kısmen zorluk çekmektedir. Araç- gereçler teknolojik açıdan yetersizdir. Kullanılan program içerik açısından kısmen yeterli durumdadır. Alınan egitim is hayatına kısmen uygundur. Kurslarda yazılı kaynak olarak en fazla dergiler, brosürler ve mecmualar kullanılmaktadır. Kurslarda kullanılan ögretim yöntemleri kısmen yeterli görülmektedir. Kurslarda kursiyerlerin yaratıcılıklarını kullanmaları çogunlukla mümkün olmaktadır. Bu programda egitim veren ögretim elemanlarının davranısları dersi sevdirecek niteliktedir, ayrıca ögretim elemanlarının verdikleri egitim yeterli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is the evaulation, based on the views of students, of the programmes that are carried out in Handicraft Deportment in Ankara Kız Sanat High School. It is a descriptive research based on scanning model. The Questionnaire has been prepared by the researcher in order to abtain data that will be content of this research. And it has been applied to the students of this course. Seacrhing area is composed of the students of Handicraft Deportment Programmes in Ankara Kız Sanat High Scholl in 2005-2006 Education years. Questionnaire is applied to 100 students and the data are analised by using frequency and percent techniques. The data are shown in tables by paying attention to their percentages and, frequency for interpreting the result. When the data that are gained in the search are evaluated, it is seen that the programmes of Handicraft Deportment are loved by the students. It has been considered that the workshops in the deportment aren?t enough in terms of the quality, quanlity and equipment. And ıt has been comfirmend that the tools used in workshops aren?t compatible with the new modern technology and they aren?t enough in terms of quanlity. But the hours of course in the curriculum are found mostly enough. And it has been seen that the students in this course have their aıms. It is expressed that there are courses that must be added to the programme and innovations aren?t reflected in to the courses. Technological sources used in courses aren?t enough. But it has been seen that there are similarities between the handicrafts that are produced in these courses and in the markets. It is also seen that there is an appourtunity of exhibiting and marketing them. The students have difficulties in finding materials. Equipment aren?t enough in terms of technology. Content of the course is partially enough. Education is partially compatible with the business world. Magazines, brochwes and periodicals are mostly used as the written sources. The productive skills of the students are tried to be devoloped. The approaches of the teachers have gained the students to love the courses and the education that are given by the teachers are also sufficent.