Öğrenme halkası modelinin biyoloji öğretmen adaylarının, difüzyon ve osmoz konularını öğrenmeleri, biyoloji öğretimine yönelik özyeterlik inançları ve tutumları üzerine etkileri
The effects of learning cycle model on preservice biology teachers understanding of diffusion and osmosis concepts, biology teaching self-efficacy beliefs and attitudes towards biology teaching
  1. Tez No: 207021
  2. Yazar: NAZLI GÖKBEN ATILBOZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN SALMAN, PROF.DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada, öğrenme halkası modelinin biyoloji öğretmen adaylarının, difüzyon ve osmoz konularını öğrenmeleri, biyoloji öğretimine yönelik özyeterlik inançları ve biyoloji öğretimine karşı tutumları üzerine olan etkileri geleneksel öğretim yöntemiyle karşılaştırılarak incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini 2005- 2006 öğretim yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 33 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Deney grubu 15 öğrenci, kontrol grubu ise 18 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada yarıdeneme modellerinden biri olan eşitlenmemiş kontrol gruplu model kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak Difüzyon-Osmoz Kavram Testi, Bilimsel İşlem Beceri Testi, Biyoloji Öğretimine Yönelik Özyeterlik İnanç Ölçeği ve Biyoloji Öğretimine Karşı Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Veri analizinde bağımsız t-testi ve çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Analiz sonuçları, öğrenme halkası modelinin biyoloji öğretmen adaylarının difüzyon ve osmoz konularını anlamaları üzerine etkisinin anlamlı olduğunu, biyoloji öğretimine yönelik özyeterlik inançları ve biyoloji öğretimine karşı tutumları üzerine etkilerinin ise anlamlı olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of learning cycle instruction on preservice biology teachers? understanding of diffusion and osmosis concepts, biology teaching self-efficacy beliefs and attitudes towards biology teaching. The study was conducted on 33 preservice biology teachers from the Biology Teaching Programme at Gazi University Gazi Faculty of Education in 2005- 2006 academic year. Experimental group (N=15) was instructed with learning cycle instruction, while control group (N=18) received traditionally designed instruction. In this study, the Non-Equivalent Control Group Design as a type of Quasi- Experimental Design was used. Diffusion and Osmosis Diagnostic Test, Science Process Skills Test, Biology Teaching Efficacy Belief Instrument and Biology Teaching Attitude Scale were used to collect data. Independent t-test and Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) were used to test the hypotheses. The results of analysis showed that there was significant effect of the treatment which was the learning cycle instruction on the preservice biology teachers? understanding of diffusion and osmosis concepts, while there were no significant effect of the treatment on biology teaching self-efficacy beliefs and attitudes towards biology teaching.