Disiplinlerarası sanat ve sanat eğitimine etkileri
Interdisciplinary art and impact of interdisciplinary art on art education
  1. Tez No: 207022
  2. Yazar: ÖZLEM ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Education and Training, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Disiplinlerarası Sanat ve Sanat Eğitimine etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, kendini disiplinlerarasılık olarak ifade eden modelin sorgulanması, geçmişten günümüze disiplinlerarası sanatın önemi ve disiplinlerarası sanatın sanat eğitimine etkilerine yönelik yaklaşımların incelenmesi ile sanat eğitimcilerinin konuyla ilgili görüşlerine başvurulması alt amaçlar olarak belirtilmektedir. Bu araştırma, tarama yöntemi ile yapılmıştır.Yönteme ilişkin veriler, lıteratür taraması ve bilgi toplama formları ile elde edilmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubu, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesin'deki sanat eğitimcilerinden oluşmaktadır. Araştırmada, bilgi toplama formu ile elde edilen veriler, yüzde %, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapmayı içeren betimsel istatistik tekniklerinden yararlanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına bakıldığında, 3 ve üzeri ortalamalar ile, günümüz sanatçı ve sanat eğitimcilerinin sanatta disiplinlerarası yaklaşımın önemi ve gerekliğine yönelik görüş birliği içinde oldukları gözlemlenmektedir. Disiplinlerarasılığın, tarihten günümüze kadar ki süreç içerisinde, gelişerek, gittikçe önem kazandığı ve çağımızın sanat anlayışında yerini almakta olduğu söylenebilir. Sanat eğitimcilerin disiplinlerarası sanatın, sanat eğitimine etkisine yönelik görüşlerine bakıldığında ise, 4 ve üzeri ortalama puanlarla disiplinlerarası sanatın sanat eğitimine çok önemli etkileri olduğu görüşünde birleştikleri gözlemlenmektedir. Çünkü, Disiplinlerarası Sanat Eğitimi yolu ile, birey, her türlü yetenek ve IV gereksinimleri doğrultusunda kendisini ifade etme olanağı bulup, duyu dünyasını zenginleştirebilmektedir. Bu araştırma sonuçlarına göre, disiplinlerarası sanat eğitiminde program ve ortam boyutunun yeniden yapılanmasına yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim to evaluate the impact of interdisciplinary art on art education. In the study, the examination of the model - defined as interdisciplinary, the importance of interdisciplinary art from the past to the present, the studying of approaches related to the evaluation of the impacts of interdisciplinary art on art education, and art instructors? beliefs were identified as sub-problems. A scanning approach was made to conduct this study. Data for the study were collected via analysis of the literature and data collection forms. The participants of this study were instructors from the Gazi University Faculty of Fine Arts, Gazi Üniversity Vocational Education Faculty and the Hacettepe University Faculty of Fine Arts. Descriptive statistical techniques which included percentages (%), frequencies, arithmetic median and standard deviation were applied to analyze the data collected via the data collection forms. According to the data, with an average of three or higher, contemporary artists reached a consensus on the importance of the approach to interdisciplinary art and its necessity. All in all, it can be concluded that in the period from the past until today, `interdisciplinarity? in light of its development is gaining importance and its place in today?s generation?s understanding of art. Moreover, upon analysis of the participants? views on the impact of interdisciplinary art on art education, with an average of four and higher, it can be seen that that they agree on the great significance of this impact. This importance is because this method of education ensures that individuals are able to express themselves according to their talents and needs, whatever they may be, hence, enriching their world of senses. VI Based on the results of this study, suggestions on how interdisciplinary art education and its atmosphere can be reconstructed have been mad.