İlköğretim öğrencilerin temel fen kavramlarıyla ilgili düşünceleri
Ideas of primary school students on the fundamental concepts of science
  1. Tez No: 207025
  2. Yazar: CANAN LAÇİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TEZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
ÖZET LKÖGRETM ÖGRENCLERN TEMEL FEN KAVRAMLARIYLA LGL DÜSÜNCELER LAÇN SMSEK, Canan Doktora, lkögretim Fen Bilgisi Ögretmenligi Ana Bilim Dalı Tez Danısmanı: Prof. Dr. Ramazan TEZCAN Bu çalısmada, ilkögretim ögrencilerinin formal fen egitimi öncesinde, çevrelerinde gözlemledikleri olgu ve olaylarla ilgili düsüncelerinin neler oldugu, bu düsüncelerin alınan fen egitimiyle nasıl degistigi arastırılmıstır. Ögrencilerin düsüncelerinde olan degisimin, bilimsel olarak dogru kabul edilen açıklamalara yaklasma durumlarının, sınıf seviyesi ve okudukları okulların sosyo-ekonomik çevresine baglı olarak nasıl degistigi ele alınmıstır. Çalısma, 2005-2006 egitim ögretim yılı içerisinde Kırsehir li'nde bulunan, üst sosyo-ekonomik çevrenin okulunu temsil eden Cacabey lkögretim Okulu'nda ve alt sosyo-ekonomik çevrenin okulunu temsil eden Hürriyet lkögretim Okulu'nda yapılmıstır. Çalısmada, nicel ve nitel arastırma teknikleri kullanılmıstır. Nicel veriler için, hayvan, bitki, kuvvet, ısık, elektrik ve hal degisimi kavramları ile ilgili sorular içeren bir tanılayıcı test kullanılmıstır. Bu test, her iki okulun 4-8. sınıflarının ikiser subesine uygulanmıstır (toplam 597 ögrenci). Teste verilen cevaplar, sorulardaki genel egilimin görülmesi açısından yüzdeler halinde ifade edilmistir. Tanılayıcı testin degerlendirilmesi sonucunda, ögrencilerin dogru cevapları seçme oranlarının düsük oldugu, bu durumun her sınıf seviyesi ve her iki okul içinde benzer bir egilim gösterdigi gözlenmistir. Tanılayıcı teste verilen cevaplar dogrultusunda nitel çalısma için her sınıftan dörder ögrenci seçilmis ve toplam 80 ögrenci ile görüsmeler yapılmıstır. Ses kayıt cihazı ile kaydedilen görüsmeler, bire bir olarak yazıya geçirilmis ve içerik analiziyle sistematik bir sekilde çözümlenmistir. III Çalısmada, ögrencilerin formal fen egitimi öncesinde çevrelerinde gözlemledikleri olgu ve olaylarla ilgili bir takım düsüncelere sahip oldukları ve bu düsüncelerin bilimsel olarak dogru kabul edilen gerçeklerden farklı oldugu görülmüstür. Çocukların bu düsüncelerinin, fen egitimiyle birlikte asamalı olarak degistigi ve gelistigi görülmüstür. Fen egitimi öncesinde, ögrenci açıklamaları gözlenen olayın dogal bir olay oldugu seklinde nedensellik kaygısı tasımayan ifadeler içerirken, ilerleyen sınıf seviyesiyle birlikte bu düsünceler çesitli nedenlere dayandırılmakta ve gerekçelendirilmeye çalısılmaktadır. Ancak yine de, bilimsel olarak dogru kabul edilen cevapların beklenen düzeyde olmadıgı görülmüstür. Ayrıca, tanılayıcı testin bazı sorularında üst sosyo-ekonomik çevrenin okulunda okuyan ögrencilerin, bazı sorularında ise alt sosyo-ekonomik çevrede bulunan okulun ögrencilerinin daha fazla dogru cevap verdiklerinin görülmesine ragmen bu durum, mülakatlar sonucunda üst sosyo-ekonomik çevrenin okulu lehinde degismistir. Buradan, çocukların düsüncelerini ele alan arastırmalarda sadece tanılayıcı testle veri toplayarak sonuca gitmenin yetersiz bilgi sundugunu ve yanıltıcı olabilecegini söylemek mümkündür. Çalısma sonunda, ögrencilerin, gözlemledikleri olayları bilimsel olarak açıklama durumlarının sınıf seviyesiyle birlikte arttıgı ve bu artısın üst sosyoekonomik çevrenin okulunun ögrencilerinde daha belirgin bir sekilde oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IDEAS OF PRIMARY SCHOOL STUDENTS ON THE FUNDAMENTAL CONCEPTS OF SCIENCE It has been studied by this research that what had been the primary school students? ideas about facts and events around themselves before taking formal science education, and how these views changed after taking the education. It also takes on how the approximations of the change in their thoughts to those statements which are scientifically accepted as true, changes with their level of class and the socio-economic environment that characterize their respective schools. The study has been conducted, during 2005-2006 academic year, at Cacabey Primary School which represents the upper socio ? economic classes, and at Hürriyet Primary School which represents the lower socio ? economic classes in Kırsehir City. The research methods selected includes both the quantitative and qualitative approaches. A diagnostic set of question is used for testing the quantitative data with respect to the concepts of animals, plants, force, light, electricity and state changes. This test has been carried out in two branches of 4 to 8th classes from both the schools (597 students in total). The answers to the questions in these tests are expressed in terms of percentages in order to disclose the general tendency they present. Upon the assessment of the diagnostic test, it is observed that a majority of the students fail to pick the right answers, and such situation has showed a similar tendency at each class and in both schools. Four students have been selected from each class, and 80 students in total are interviewed for the qualitative analyses conducted in line with the answers to the diagnostic questions. The interviews recorded via a tape recorder has been put into a written form with a one to one correspondence, and systemically analyzed by content analyze method. V Throughout the study performed in pre-formal science education period, it is seen that the students have certain judgements on the facts and events they have observed around themselves, and however, that their thoughts are not in agreement with the scientific facts generally accepted to be true. It is seen that such thoughts adopted by these children have gradually changed and developed with the science education. Prior to taking science education, the expressions of the students were including statements that the observed event is a natural fact, away from any causality concern while such expressions started to be based on various causes and tried to be justified in progressing class levels. Yet, it is observed, however that the collected answers that may be deemed scientifically true are not in the expected level. In addition, though it is seen for some questions in the diagnostic test that the students in the school from the lower socio ? economic classes have superseded those student in the school from upper socio-economic classes, this situation got changed in the interviews on behalf of the students from the upper socio ? economic classes. Here, it can be said that drawing to conclusions based on the data which is gathered via a mere diagnostic question during a study on the thoughts of the children present insufficient information and be deceptive. In the end of study it is seen that the students? capability of explaining their observations in a scientific manner is increased with their level of classes, and that such increase becomes more evident for the students in the schools from the upper socio ? economic classes.