Türk bankacılık sektöründe döviz kuru riski ve yönetimi
The risk of foreing exchange and its management in Turkish banking sector
- Tez No: 207040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜNDE DÖVİZ KURU RİSKİ VE YÖNETİMİ Ayva , Abdullah Yüksek Lisans , Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Mehmet Arslan Temmuz - 2007 Bankalar, faaliyetleri esnasında çeşitli risklerle karşılaşmaktadırlar . Bu risklerin nedeni; uluslararası piyasaların küreselleşmesi , uluslararası piyasalardaki oynaklık ,yeni yatırım alternatiflerinin ortaya çıkması,finansal risklerdeki artış ve dünya enflasyonudur. Bankacılık açısından riskler;sistemin doğasında olmakla beraber kontrol edilememesi sonucunda ekonomileri tehdit eder. Güvenli ve istikrarlı bir ortamın olmaması ve gerekli önlemlerin alınmaması bankacılık krizi ,döviz krizi , bölgesel krizler hatta tüm dünyayı etkileyecek çapta krizlere yol açmaktadır. Döviz piyasası dünyadaki en büyük piyasadır. Bilgi akışının hızlı oluşu ve işlemlerin herhangi bir kısıtlamaya tabi olmadan gerçekleşmesi ile en mükemmel piyasalardır. Döviz kuru ise ülke ekonomisi açısından çeşitli ekonomik göstergelerin temel belirleyicisidir. Bu bağlamda döviz kuru riskide ekonomileri ve bankaları derinden etkileyebilir. Bankalar döviz kuru riskinden korunmak için çeşitli önlemler almak zorundadırlar. ?Türk Bankacılık Sektöründe Döviz Kuru Riski ve Yönetimi? adlı bu çalışmamda bankaların döviz kuru riskinden korunmak için ne tür önlemler alması gerektiğini , Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizlerinin sebepleri ,sonuçları ve neler yapılsaydı sistem daha az etkilenebilirdi konuları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE RISK OF FOREIGN EXCHANGE AND ITS MANAGEMENT IN TURKISH BANKING SECTOR Student: Abdullah AYVA, Master?s Degree, The Banking Education Studies Advisor: Ass. Prof. Dr. Mehmet Arslan Banks have to face with many risks during their operations. The sources of these risks may be varying from globalization of international markets, the ambiguity in international markets, the emergence of new investment alternatives and the increase in financial risks to global inflation. The risks, being the natural elements of the banking sector, may threat the economies if they are not controlled properly. The absence of secure and stabilized economic areas and the lack of necessary measures may trigger some regional or global crises in many areas such as banking sector and exchange markets. The exchange market is the largest market in the world. They seem to be perfect markets since the transmission of information is so rapid and the realization of transactions is not restricted. Thus, foreign exchange rate is the most important determiner of several economic indicators of the national economies. In this context, the risk of foreign exchange may effect economies and the banks considerably. The banks have to take measures in order to be protected from foreign exchange risks. The study on ?The risk of foreign exchange and its management in Turkish banking sector? researches into the measures to be taken by the banks against the risk of foreign exchange, and also into the reasons, the results and evaluations on crises of November 2000 and February 2001 .